Szkoła z odznaką równego traktowania
W sumie 60 placówek oświatowych z całej Polski odebrało odznakę „Szkoły równego traktowania” Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim.
Uroczyste podsumowanie projektu „Szkoła równego traktowania” odbyło się 29 maja 2015 roku w Sejmie RP. W spotkaniu wzięły udział koordynatorki projektu z Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim - Katarzyna Guździoł i Emilia Szkudlarz. Uczestnicy konferencji wysłuchali raportu „Dyskryminacja w szkole – obecność nieusprawiedliwiona”. Prelekcja została wygłoszona przez Magdalenę Chustecką i Dorotę Bregin z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jednak głównym punktem spotkania był wykład Wicemarszałek Sejmu VII kadencji Wandy Nowickiej. dotyczący dyskryminacji w szkołach. Marszałek Sejmu wręczyła odznaki i dyplomy „Szkoły równego traktowania” dyrektorom i koordynatorom projektu. Było to wyróżnienie przyznane za szkolne projekty antydyskryminacyjne, które zostały przeprowadzone w szkołach w całej Polsce w czasie ostatnich kilku miesięcy.
Warto podkreślić, że w trakcie projektu „Szkoła równego traktowania” nauczyciele uczyli się identyfikowania zdarzeń mających charakter dyskryminacyjny, poznali także obowiązujące mechanizmy prawne. Warsztaty dotyczyły również postrzegania dyskryminacji z perspektywy ofiar, sprawców i świadków oraz potrzebie reagowania na nią. Duży nacisk położono na inicjowanie działań mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji w placówce oświatowej. Podczas konferencji w Warszawie szkoły biorące udział w projekcie miały okazję zaprezentować swoje działania.
- „Szkolne projekty dotyczyły najróżniejszych obszarów i wykorzystywały rozmaite narzędzia i sposoby aktywizacji. W Gdyni odbył się Tydzień Równości po patronatem prezydenta miasta, w Jaśle odbyły się warsztaty dla uczniów i spotkania z gośćmi (żywa biblioteka), w Rumii zorganizowano Marsz Tolerancji, w Krotoszynie przygotowano grę miejską i sondę uliczna dotyczącą potrzeb osób niepełnosprawnych. W Nowym Targu przygotowano mapę miejsc niedostosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Rybnik zorganizował happening na miejskim deptaku, w Krakowie odbyły się konkursy plastyczne, najmłodsi układali bajki o tolerancji. W kilku szkołach m.in. we Włocławku i Otwocku uczniowie nagrywali filmy i piosenki o tematyce antydyskryminacyjnej. W Nowym Sączu edukacja odbywała się poprzez działania artystyczne. Wiele szkół ułożyło i zatwierdziło Szkolne Kodeksy Równego Traktowania. Natomiast w naszej szkole odbyły się warsztaty z odwagi cywilnej dla szkół gimnazjalnych oraz tydzień tolerancji” – informuje Katarzyna Guździoł z ZSU Ostrów Wielkopolski.
Akcja została zorganizowana przez Fundację Profesora Bronisława Geremka przy współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarta Rzeczpospolita.