IV Inauguracja Roku Kulturalnego
12 listopada br. w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego Powiatu Ostrowskiego 2008/2009.Gospodarzami uroczystości byli Starosta Ostrowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego. W uroczystości wzięli udział samorządowcy z terenu powiatu ostrowskiego: prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego, burmistrzowie i wójtowie powiatu ostrowskiego, przewodniczący rad gminnych, radni powiatu ostrowskiego, przedstawiciel Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorzy szkół i placówek z terenu powiatu, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji.
W przemówieniu inauguracyjnym starosta ostrowski Włodzimierz Jędrzejak, powiedział:
Szanowne Panie, Szanowni Panowie
Ogromnie się cieszę, że spotykamy się z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego Powiatu Ostrowskiego. To ważne wydarzenie dla nas samorządowców i dla wszystkich, którzy tworzą kulturalną tożsamość naszego regionu.
Szanowni Państwo
Człowiek ma wiele potrzeb. Najczęściej troszczymy się o te materialne, wpisane w naszą codzienność. Lecz jeśli chcemy się rozwijać, musimy również zadbać o nasze potrzeby duchowe. Kultura daje nam możliwość emocjonalnego spotkania z drugim człowiekiem, obcowania z pięknem, doświadczania wzruszeń i radości.
To dla mnie prawdziwy zaszczyt i powód do ogromnej satysfakcji, że z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego mogę w imieniu samorządu powiatowego wszystkim twórcom, animatorom i działaczom kultury złożyć wyrazy uznania i szacunku.
Z wielkim podziwem i szacunkiem obserwuję Wasze artystyczne dokonania, dbałość o poziom artystyczny, odwagę w podejmowaniu coraz to nowych i trudniejszych wyzwań. Przepełnia mnie uczucie dumy i radości, że na Ziemi Ostrowskiej powstają fantastyczne dzieła, które jednoczą ludzi, ubogacają ich i powodują, że wszyscy stajemy się lepsi.
Wśród tegorocznych laureatów znalazły się osoby niezwykle zaangażowane w rozwój muzyki i wokalistyki, tańca, literatury, poezji i malarstwa.
Postanowiliśmy także uhonorować ludzi, którzy zajmują się promocją regionalnego dorobku kulturalnego. Jesteśmy dumni, że obok wielu utalentowanych twórców kultury, dziś na scenie staną także Ci, którzy traktują swoją rolę służebnie, a całą energię poświęcają na popularyzację miejscowych tradycji oraz na promowanie naszego regionu w kraju i poza jego granicami.
Nie możemy zapomnieć, że w dzisiejszym świecie, który zalewany jest produktami kultury masowej, takie niewielkie, ale aktywne ośrodki kulturalne nie pozwalają, aby tradycyjne wartości zupełnie zaginęły. Tymi ośrodkami często kierują wybitni specjaliści – nie tylko artyści i pedagodzy, ale zgodnie ze współczesnym zapotrzebowaniem – również zdolni menedżerowie i animatorzy kultury. Im również należy się nasze uznanie i gorące brawa.
Chcę Wam wszystkim powiedzieć, że Ziemia Ostrowska jest z Was dumna.
Drodzy Goście
Uważam, że kultura jest jednym z najważniejszych czynników integrujących lokalną społeczność. Rok 2008 w Unii Europejskiej upływa pod znakiem dialogu międzykulturowego. Nasze otoczenie kulturowe jest coraz bardziej różnorodne i bogatsze. Funkcjonuje w nim jednocześnie wiele wzorców tożsamości, przekonań i poglądów. W Unii jest miejsce dla wielu kultur regionalnych. Powiem więcej – Europa opiera się na tej różnorodności. Dlatego też musimy budować silną pozycję naszej miejscowej kultury, musimy dbać o nasze dziedzictwo, by mieć silną pozycję w Zjednoczonej Europie. A i sama Unia będzie silniejsza i bogatsza swą różnorodnością. Z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego Powiatu Ostrowskiego wszystkim twórcom i animatorom kultury jak najserdeczniej życzę odwagi i wytrwałości w realizacji kolejnych ambitnych artystycznych planów, a także doświadczania nieustannej radości jaką daje obcowanie ze sztuką.
Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki Starosty Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju kultury w powiecie ostrowskim. Wyróżnienie otrzymały:
Kornelia Tysiak – Gmina Przygodzice. Przez kilkanaście lat jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach organizowała i współorganizowała między innymi: przeglądy i warsztaty teatralne, taneczne i plastyczne, plenery malarskie, gminne konkursy przyrodnicze, konkursy wiedzy o leśnictwie, festyny rodzinne, koncerty noworoczne, półkolonie dla dzieci i młodzieży. Brała udział w projektach realizowanych na terenie gminy, takich jak „Folklor dwóch kultur”, Zlot „Blisko Bocianów”. Kornelia Tysiak prowadzi Chór Nauczycielski Gminy Przygodzice gdzie pełni funkcje dyrygenta. Jest również redaktorem naczelnym czasopisma „Głos Naszej Gminy”.
Ksiądz Kanonik Bolesław Nowak - Miasto i Gmina Raszków. Przez 27 lat duszpasterzowania w parafii raszkowskiej dał się poznać jako poeta, pisarz, historyk i regionalista. Jest autorem 8 publikacji o parafii i mieście, które przyczyniły się do rozbudzenia zainteresowań historią oraz współczesnymi problemami ziemi raszkowskiej wśród lokalnej społeczności. Napisał 18 scenicznych przedstawień teatralnych między innymi o legendarnym Raszku – założycielu Raszkowa. Ksiądz Nowak jest twórcą Raszkowskiej Drogi Krzyżowej, folderu z okazji 550-lecia parafii oraz licznych wierszy o tematyce religijnej i filozoficznej.
Anna Jarosik - Gmina Sieroszewice. Pracuje w Szkole Podstawowej w Ołoboku. Jest nauczycielką aktywną, profesjonalnie traktującą swoją pracę. Chętnie działa na rzecz środowiska lokalnego, osiąga sukcesy w pracy z uczniami. Jej wychowankowie uzyskują wysokie miejsca w konkursach kulturalnych. Od 14 lat organizuje koncert kolęd. Współpracuje z orkiestra dętą „Ołobok”, przynależy do miejscowego Zespołu Pieśni i Tańca. Z okazji uroczystych obchodów 800-lecia Ołoboku. Anna Jarosik opracowała, przygotowała i wystawiła widowisko historyczne „Ołobok przez wieki”. Włączyła się również w przygotowania związane z otwarciem Muzeum Ziemi Ołobockiej, będzie także pełnić funkcje opiekuna tegoż muzeum.
Jerzy Wojtczak - Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce. Od wielu lat jest prezesem Oddziału Akcji Katolickiej w Nowych Skalmierzycach. Organizuje sesje historyczne związane tematycznie z regionem Gminy i Południowej Wielkopolski. Jest również organizatorem wielu cennych wystaw fotograficznych. Pasjonuje się historią oraz kolekcjonowaniem regionalnych pamiątek historycznych, posiada bardzo bogaty zbiór archiwaliów związanych z miastem i regionem. Od 1993 roku Jerzy Wojtczak pisze dla Gazety Skalmierzyckiej, jest autorem szeregu artykułów o treści historycznej, ostatnio na temat 100-letniej historii Nowych Skalmierzyc. Za swoja działalność został odznaczony medalem za zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej.
Bogna Płókarz - Gmina i Miasto Odolanów. Jest plastykiem, nauczycielem w Gimnazjum Jana Pawła II w Odolanowie. Od 1984r. instruktor do spraw plastyki w Odolanowskim Domu Kultury. Służy pomocą młodszym artystom, angażuje się w organizacje wielu wystaw między innymi „Artyści Odolanowscy-Mieszkańcom” oraz „Tak blisko, tak daleko”. Brała czynny udział w organizacji pleneru malarsko - fotograficznego pt. „Odolanów w barwach lata”. Jej dziełem są także oprawy plastyczne na sympozja, Dni Odolanowa czy wystawy pokonkursowe, organizowane przez władze miasta w Odolanowskim Domu Kultury. Bogna Płókarz jako nauczyciel bierze udział w wystawach plastycznych „Przegląd Twórczości Nauczycieli Plastyków województwa kaliskiego”.
Bernadetta Jaszczyk - Gmina Ostrów Wielkopolski. Jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Szczurach, od 1990 roku jest instruktorem Gminnego Ośrodka Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. W tym okresie dzieci przygotowane przez Bernadettę Jaszczyk osiągały sukcesy wokalne i instrumentalne. Od 2006 roku jest również organizatorem koncertów pod tytułem „Cykliczne Spotkania z Muzyką”, które gromadzą w Szkole Podstawowej w Szczurach widzów z gminy Ostrów Wielkopolski i powiatu ostrowskiego.
Wojciech Gawłowski - Miasto Ostrów Wielkopolski. Jest znanym i cenionym poetą, krytykiem - następcą Wojciecha Bąka. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureatem znaczących nagród poetyckich. Należy do najważniejszych zjawisk polskiej poezji, mistrz krótkiej formy i odległego rymu. Autor tomów i arkuszy poetyckich: „Błędnik równowagi”, „Przepisy do przepowiedni”, „Prowincja liryczna” i „Głosy, obrazy i sny”. Poezja jego często gościła na antenie radiowej. W tym roku został wydany tomik „Prowincja Ostrów Wielkopolski” zawierający wiersze i poematy z trzydziestoletniej pracy twórczej Wojciecha Gawłowskiego.
Krzysztof Rozpondek - Gmina Sośnie. Jest kierownikiem Zespołu Ludowego z Kociny. Zespół pod kierownictwem Krzysztofa Rozpondek może poszczycić się wieloma osiągnięciami na szczeblu gminy, powiatu i regionu. Aktywizuje społeczeństwo miejscowości Kocina. Za jego sprawą mieszkańcy angażują się w wiele przedsięwzięć kulturalnych. Do oczekiwanych wydarzeń należą między innymi Jasełka, w których występują dzieci i młodzież.
Izabela Borowicz - Powiatowa Galera Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim. Jest emerytowaną nauczycielką plastyki - malarka, kopistka, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i plenerowych. Od 11 lat jest instruktorką galeryjnej Szkoły Rysunku, która swym autorskim programem wprowadza młodych ludzi w świat kreski i barwy. Uczestnicy jej kursów pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności oraz odnoszą sukcesy na wyższych uczelniach technicznych i plastycznych.
Zespól Gwiazda - Młodzieżowy Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Zespół prowadzi Alina Janikowska. Pod jej kierownictwem Grupa Akrobatyczno-Baletowa „Gwiazda” odniosła w roku szkolnym 2007/2008 wiele sukcesów. Między innymi w Międzynarodowych Mistrzostwach Tańca Irlandzkiego w Krakowie zespół zdobył złoty i srebrny medal. W kwietniu „Gwiazda” wzięła udział w nagraniach programu „Kwadransowe Grubasy” dla TVP 1. Alina Janikowska wraz ze stowarzyszeniem Gwiazda zorganizowała w maju wizytę grupy tanecznej z Irlandii, która zaowocowała dwoma wspólnymi koncertami: „Zatańczmy razem” w kinie „Komeda” i koncertem w Parku Miejskim. Na przełomie czerwca i lipca grupa wzięła udział w Światowym Konkursie Tańca w Vancouver w Kanadzie, gdzie zdobyła trzy złote i dwa srebrne medale.
Jacek Kasznicki - Młodzieżowy Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Jest współautorem wszystkich sukcesów „Studia wokalnego” działającego w MDK. Zajmuje się aranżacjami i nagraniami podkładów muzycznych dla młodych wokalistów skupionych w „Studiu Wokalnym”. Zajmuje się również nagłaśnianiem imprez muzycznych, tanecznych i teatralnych realizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury na terenie miasta i powiatu. Profesjonalizm Jacka Kasznickiego jako muzyka, aranżera i akustyka jest doceniany przez wszystkich, którzy na stałe lub okazjonalnie mają przyjemność z Nim współpracować.
Bożena Sobczak - Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Jest powiatowym instruktorem Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W swej długoletniej pracy zawodowej współpracowała z bibliotekami powiatu służąc doświadczeniem i wiedzą merytoryczną. Wdrażała w bibliotekach system komputerowy SOWA I i SOWA II. Jest organizatorem szkoleń merytorycznych dla bibliotekarzy powiatu. Aktualnie organizuje nowatorski projekt Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego - Katalog Centralny Bibliotek Powiatu Ostrowskiego. Przygotowuje również spotkania promujące czytelnictwo „Cały Ostrów Czyta Dzieciom”.
Maria Pietrzak - Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Jest dyrektorem Biblioteki Publicznej Gminy Przygodzice, powierzoną placówką kieruje od 1991 roku. Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice to wyróżniająca się w powiecie ostrowskim instytucja kulturalna. Jako jedna z pierwszych bibliotek w powiecie-Biblioteka w Przygodzicach przystąpiła do komputeryzacji zbiorów bibliotecznych. Placówka kierowana przez Marię Pietrzak jest inicjatorem wielu imprez kulturalnych organizowanych we współpracy z placówkami oświatowymi z terenu gminy. Są to między innymi: konkursy plastyczne, literackie, spotkania autorskie. Uczestniczy również w pracach Towarzystwa Miłośników Przygodzic. Współpracuje także z zespołem redakcyjnym „Głosu Naszej Gminy”.
Beata Hajdziony - jest pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Prowadzi zajęcia dziennikarskie i komputerowe w MDK i różnych miejscowościach Powiatu Ostrowskiego. Znajomość zagadnień z zakresu metodyki pracy, pedagogiki, psychologii pozwala na rzetelną i efektywną pracę nawet z najtrudniejszą młodzieżą. Oprócz pracy pedagogicznej angażuje się także w inne sfery działalności MDK. Przykładem może tu być organizacja i współorganizacja imprez takich jak akcja „Ratujmy Ostrowskie Kasztanowce”, Warsztaty Dziennikarskie Dla Młodzieży, akcja „Adopcje”. Beata Hajdziony pełni również funkcję opiekuna Samorządu Wychowanków MDK oraz Prezesa Zakładowego Ogniska ZNP.
Piotr Dymała - jest mieszkańcem podostrowskich Lamek, ale cała Polska mogła go poznać jako uczestnika programu telewizyjnego „FABRYKA GWIAZD”. Jest studentem II Roku Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Swoją pasję muzyczną zawdzięcza mamie. Jest także członkiem zespołu „FILŻANKA” pełniąc w nim rolę frontmena.
Andrzej Leraczyk - jest animatorem kultury i inicjatorem wielu działań kulturalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Współautor i współorganizator prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Jest również współtwórcą i organizatorem uznanego cyklu koncertowego pod nazwą „Chopinowskie Konfrontacje”. Andrzej Leraczyk to także aktywny działacz organizacji społecznych i charytatywnych. Jest radnym powiatowym. Pełni między innymi funkcję wiceprezesa Zarządu Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i sekretarza Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”.
Włodzimierz Grabowski jest Dyrektorem Biblioteki Publicznej im Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Na mocy porozumienia miedzy miastem i powiatem ostrowskim realizuje również zadania biblioteki powiatowej. Z Jego inicjatywy powstaje unikalne przedsięwzięcie - Katalog Książek Powiatu Ostrowskiego obejmujący całość zbiorów bibliotek publicznych. Z powodzeniem wdraża programy edukacyjne o charakterze ponadlokalnym. Sprawnie koordynuje pomoc i poradnictwo w zakresie organizacji bibliotek, sieci i usług bibliotecznych. Organizator wielu ciekawych spotkań z pisarzami, poetami i publicystami.
Maciej Kaczmarek - muzyk z zawodu i zamiłowania. Konserwator instrumentów muzycznych. Posiada największą w Europie kolekcję różnych instrumentów z XVI, XVII, XVIII, XIX i XX wieku. Jego szczególną pasją jest gra na instrumentach dudowych takich jak kozioł wielkopolski, dudy wielkopolskie, siersienki, mazanki i dudy szkockie. Założyciel i lider Rodzinnej Kapeli Wojtki, która koncertowała niemal w całej Europie - między innymi: w Grecji, Chorwacji, Francji, czy we Włoszech. Przez 10 lat grał w odolanowskiej Kapeli znad Baryczy. Muzyczne pasje przekazał piątce swoich dzieci - wszyscy grają i śpiewają. Za swoją działalność na polu popularyzacji muzyki i folkloru otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury RP.
Maria Szubert – Kornaszewska – wieloletni Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Organizatorka Powiatowych Zlotów Dzieci i Młodzieży Powiatu Ostrowskiego. Już w pierwszym roku swojej pracy w MDK wprowadziła do oferty zajęć w placówce zajęcia turystyczno-krajoznawcze, do których opracowała własny program. Jego celem była edukacja regionalna dzieci i młodzieży związana z naszym miastem i najbliższą okolicą. Z inicjatywy Marii Szubert - Kornaszewskiej i grupy jej wychowanków powstała gra edukacyjna „Poznajemy Ostrów Wielkopolski”. Gra trafiła do ostrowskich szkół i umożliwia edukację regionalną przez zabawę. Jako dyrektor MDK znacznie poszerzyła ofertę zajęć MDK. Dzięki jej inicjatywom Młodzieżowy Dom Kultury to obecnie prężna placówka kulturalna działająca nie tylko w Ostrowie Wielkopolskim, ale i całym Powiecie Ostrowskim.
Specjalną statuetkę za wspieranie działań kultury w powiecie ostrowskim otrzymała Barbara Fibingier - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu za promocję i wspieranie działań na rzecz rozwoju kultury i powiatu ostrowskiego.
Podczas gali wystąpił Big Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego, zespół taneczno - akrobatyczny GWIAZDA pod kierownictwem Aliny Janikowskiej oraz wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury - Julia Jaszczyk, Marta Strzelińska, Monika Walczak i Joanna Olek - ze Studia Wokalnego Ewy Borowicz i Jacka Kasznickiego.