„Drzwi otwarte” w szkołach technicznych za nami
Przyszli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję w dniach 19 i 20 lutego 2016 roku zapoznać się z ofertą edukacyjną placówek technicznych. Dni „drzwi otwartych” w szkołach technicznych Powiatu Ostrowskiego dały szansę dotarcia z ofertą do szerokiego grona młodzieży. Zainteresowani mogli zgromadzić cenne informacje, dzięki którym wybiorą odpowiednią dla siebie ofertę.
W tegorocznej ofercie pojawia się wiele ciekawych propozycji i atrakcyjnych kierunków nauczania w takich szkołach, jak: Zespół Szkół Usługowych, Zespół Szkół Transportowo- Elektrycznych CKU, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlano- Energetycznych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. W każdej szkole prezentowana była także oferta Bursy Szkolnej. W gronie odwiedzających była młodzież z południowej części województwa wielkopolskiego, przeważali przedstawiciele Powiatu Ostrowskiego, niejednokrotnie towarzyszyli im rodzice, chcący uczestniczyć w tym ważnym etapie, jakim jest wybór szkoły.
W Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU zorganizowano m.in pokaz czynności zawodowych w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej z udziałem fachowców, pokaz pracowni i pomocy dydaktycznych z zakresu elektromechaniki samochodowej, energetyki, mechaniki samochodowej, konkurs z nagrodami dla gimnazjalistów z zakresu rysunku technicznego i pomiarów suwmiarką i mikrometrem, spotkanie z członkami kółka teatralnego „Kantaki”. Zapoznawano gimnazjalistów z efektami międzynarodowych staży zagranicznych. Odbyło się także spotkanie ze szkolnymi sportowcami, np. Bartoszem Grabowskim - wielokrotnym mistrzem świata w speedrowerze. Młodzież mogła obejrzeć z bliska motocykle stosowane w sporcie żużlowym. Atrakcyjny był także pokaz czynności zawodowych i pracowni w warsztacie szkolnym na ulicy Wojska Polskiego. W sobotę odbył się także drugi etap konkursu dla uczniów klas pierwszych ZST-E CKU „Bezpieczeństwo na drodze”. Ten etap polegał na rozwiązywaniu testów z zakresu prawa o ruchu drogowym.
W Zespole Szkół Usługowych przygotowano m.in. warsztaty np. „Słodkie wypieki” i „Jestem Fit”, promujące zawody technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik oraz warsztaty fryzjerskie „Finezja splotów i warkoczy” na kierunku technik usług fryzjerskich i fryzjer i warsztaty modowo-krawieckie „Akademia mody”, na których omawiano nowe kierunki: technik przemysłu mody oraz krawiec. Poza tym, uczniowie klas hotelarskich przygotowali prezentację na temat: „Procedury check-in i check-out” i poprosili swoich młodszych kolegów o wzięcie udziału w warsztatach za ladą recepcyjną, tym samym zachęcając ich do nauki w zawodzie technik hotelarstwa i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej (dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim). Były także warsztaty na temat zachowania przy stole i nakrywania stołów, zaprezentowano również dekoracje stołów wielkanocnych. W profesjonalnie wyposażonych pracowniach, w których na co dzień odbywają się lekcje, uczniowie gimnazjów mogli spróbować sił w wykonywaniu różnych czynności zawodowych. Na sali gimnastycznej przeprowadzono warsztaty taneczne z wykorzystaniem konsoli Xbox 360 oraz zajęcia na siłowniach. Warto dodać, że tego dnia odbył się także IV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Dream Class. Dzień później zorganizowano IV Turniej Piłki Siatkowej również o Puchar Dyrektora Szkoły, tym razem z udziałem szkół gimnazjalnych. W sumie szkołę odwiedziło ok. 500 uczniów z 21 gimnazjów z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.
W Zespole Szkół Ekonomicznych odbyły się Igrzyska Ekonomika. Uczniowie szkół gimnazjalnych bardzo chętnie uczestniczyli w konkursach, grach i zabawach. W ramach Igrzysk zorganizowane zostały: kalambury ekonomiczne, mundurowe łamigłówki, rozgrywki FIFA, konkurs strzelecki, quiz wiedzy sportowej, zumba, matematyczny Piotruś, gra logistyczna, potyczki językowo- literackie, quiz muzyczny „Skąd pochodzi ta piosenka?”, quiz geograficzny, quizy wiedzy historycznej, biologicznej, chemicznej, fizycznej, języka angielskiego, projekt papieru firmowego, ekonomiczne karaoke, oraz quiz „ W krainie bajek braci Grimm”. Igrzyska Ekonomiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem, szkołę odwiedziło blisko 300 gimnazjalistów.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach na nadchodzący rok szkolny Przygodzice zaproponowały uczniom następujące kierunki kształcenia: technik rolnik, technik agrobiznesu doradztwo rolne i ubezpieczeniowe, zasadnicza szkoła zawodowa w zawodzie rolnik oraz mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Pierwszego dnia „drzwi otwartych” odbyły się warsztaty tematyczne: zajęcia plastyczne, historyczne, ekologiczne, laboratoryjne z chemii, fizyki, a nawet z musztry wojskowej. Przygotowano stoisko wojskowe, wystawę historyczną, ekspozycję pojazdów militarnych oraz prezentację maszyn i urządzeń rolniczych, gry i łamigłówki matematyczne oraz zabawy językowe z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, pokazy technik kryminalistycznych oraz interwencji policyjnej, zajęcia z samoobrony i daktyloskopii, a także sprawdzian dla bystrego oka w strzelnicy szkolnej, zajęcia sportowe- lekcję koszykówki, aerobik, taniec sportowy, gimnastyka. Było też karaoke oraz występ kabaretu szkolnego CI…SZA.
Zespół Szkół Technicznych odwiedziło w sumie 320 gimnazjalistów. Jest to sześćdziesiąt osób więcej niż rok temu. Gościom pokazano 18 sal lekcyjnych i pracowni specjalistycznych przygotowujących do zawodu: technik elektronik, mechatronik, informatyk i energetyk energii odnawialnej oraz obiekty sportowe (basen, siłownie, dwie sale gimnastyczne). Gimnazjalistów witał Samorząd Szkolny, przedstawiciele gazetki szkolnej oraz maskotka ZAPjączek. Kandydaci na uczniów Zespołu Szkół Technicznych mogli też skorzystać z doradztwa zawodowego. Na korytarzu szkolnym prezentowany był klub krótkofalarski oraz Szkolny Ośrodek Wypoczynkowy w Boszkowie. Największym zainteresowaniem cieszyła się pracownia energetyki odnawialnej i maszyn sterowanych numerycznie CNC. Szkoła planuje otworzyć w tym roku nowy zawód technik cyfrowej obróbki graficznej, dlatego przygotowano oddzielne stanowisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.
W Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych każdy odwiedzający mógł wybrać się na wycieczkę z wieloma atrakcjami po najciekawszych miejscach w szkole. W klasach pierwszych w roku szkolnym 2016/2017 szkoła oferuje naukę na pięciu kierunkach w Technikum: architektura krajobrazu, budownictwo, geodezja, elektroenergetyka transportu szynowego, transport kolejowy oraz na siedmiu w Zasadniczej Szkole Zawodowej: cieśla, dekarz; monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych (hydraulik); monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie; murarz-tynkarz, stolarz, tapicer. Można także kształcić się w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych.
Druga tura „Drzwi otwartych”, tym razem w Liceach Ogólnokształcących, odbędzie się w dniach 26 i 27 lutego 2016 r. Serdecznie zapraszamy.