Wizyta robocza Wicewojewody
Przygotowania do wdrożenia projektu 500+, ale także kwestie kryteriów przy wyborze inwestycji drogowych oraz tematyka tworzenia map potrzeb zdrowotnych to najważniejsze tematy, które podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Powiecie Ostrowskim poruszała z samorządowcami Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg.
Wizyta w Powiecie Ostrowskim miała miejsce 29 lutego 2016 roku i rozpoczęła się od spotkania w Starostwie Powiatowym ze Starostą, Wójtami, Burmistrzami i Prezydentem Ostrowa. Podczas rozmowy z samorządowcami powiatu poruszano kwestię przygotowania organizacyjnego do wdrożenia programu 500+ w poszczególnych gminach. Warto dodać, że w wypłatę tych świadczeń dla rodzin zastępczych zaangażowane będzie również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Sporo czasu w dyskusji poświęcono sprawom dróg. Samorządowcy podkreślili, że ich zdaniem należy wprowadzić zmiany w zasadach przyznawania dotacji na remonty i budowę dróg udzielanych ze środków rządowych, dotyczy to pw. tzw. „schetynówek’’. Ich zdaniem stosowane sztywne kryteria preferują bogate samorządy znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu Poznania, co powoduje jeszcze większe dysproporcje w rozwoju infrastruktury drogowej w innych częściach Wielkopolski.
- Pani Wojewoda ze zrozumieniem przyjęła nasze sugestie. Umówiliśmy się, że sformalizujemy nasze oczekiwania i w ciągu najbliższych miesięcy odbędzie się kolejne spotkanie po to, by wysłuchać opinii praktyków – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Równie istotną z poziomu samorządu powiatowego była kwestia powstających tzw. map potrzeb zdrowotnych.
- Jesteśmy na etapie wysyłania do Ministerstwa Zdrowia priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej w dziedzinie, kardiologii, onkologii i psychiatrii. W kardiologii mapy potrzeb powstały, a teraz są uszczegółowianie. Ważna jest dla nas szczególnie południowa Wielkopolska. Zbieraliśmy informacje od naszych specjalistów, po to by wypracować jak najlepszy model współpracy. Docelowo wojewodowie będą opiniowali inwestycje planowane poprzez samorządy. Konieczne jest takie opracowanie priorytetów w mapach potrzeb, żeby pieniądze, które samorządowcy zamierzają spożytkować miały później odzwierciedlenie w kontraktach na dane usługi medyczne i mogli liczyć na wsparcie – powiedziała M. Maląg, przyznając, że docelowo powinno to oznaczać większe kontrakty.
W praktyce znalezienie się ostrowskiej kardiologii na mapie potrzeb zdrowotnych powinno dać tej jednostce priorytet w ubieganiu się nie tylko o kontrakty NFZ, ale również o dofinansowanie ze środków na inwestycje.
Jak podkreślał starosta Ostrowski władzom powiatu ostrowskiego zależy, by ostrowski szpital znalazł się na mapie potrzeb zdrowotnych z kilku powodów, w obszarze kardiologii dlatego, że jest jednostką specjalistyczną, która świadczy usługi dla populacji kilkuset tysięcy ludzi z kilku ościennych powiatów.
- Nasz oddział jest jednym z najnowocześniejszych w regionie i co najważniejsze ma świetny zespół specjalistów. Tym, co nas blokuje w rozwoju jest właśnie stosunkowo niski kontrakt nie odpowiadający zapotrzebowaniu populacji. Możemy i chcemy leczyć i ratować zdrowie i życie większej liczbie pacjentów – mówił P. Rajski.
Wicewojewoda Wielkopolski wraz z osobami towarzyszącymi miała okazję osobiście zwiedzić w ostrowskim szpitalu oddział kardiologiczny, pediatrię i remontowany oddział internistyczny.