Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
Miniony weekend, 5 i 6 marca 2016r. w Ostrowie Wielkopolskim upłynął pod znakiem obchodów związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca. Do Ostrowskiego Centrum Kultury widzów przyciągnęły m.in. filmy dokumentalne, a do Parku Miejskiego inscenizacje historyczne.
Bogaty program obchodów przygotowali organizatorzy: Księgarnia Niezależna, GRH „Błysk”, S.G.S., FC Lecha Poznań Ostrów. Inicjatywę upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wsparły m.in. samorządy: Powiat Ostrowski i Miasto Ostrów Wielkopolski.
W sobotę, 5 marca 2016r. w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z udziałem ostatniego żyjącego żołnierza WSGO „WARTA” w Obwodzie Ostrowskim ppor. Mieczysława Zimniaka, który pełnił funkcję kierowcy por. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”. Wzruszony kombatant opowiedział jak trafił do drużyny Błyska, wspomniał poległych kolegów i podziękował licealistkom z I LO, które zrealizowały film o jego dowódcy, przyczyniając się do jego upamiętnienia.
Jednym z głównych punktów obchodów były pokazy filmów dokumentalnych: Artura Gołębiewskiego „KWATERA Ł”, Sławomira Górskiego „WIN. OSTATNIA NADZIEJA” oraz Tadeusza Pawlickiego „MY OGNIOWE DZIECI”. Panel dyskusyjny prowadzili prof. K. Szwagrzyk (IPN), dr. P. Szubarczyk (IPN), dr. D. Kucharski, B. Kuraś. Podczas uroczystości wręczono również cenne nagrody uczestniczkom konkursu plastycznego dla gimnazjalistów o tematyce „Żołnierzy Wyklętych”. Oprawę muzyczną przygotował Dariusz Grzybkowski, który zaprezentował autorskie utwory, a pod koniec spotkania wystąpił zespół Contra Mundum. Na holu OCK znalazły się także stoiska z książkami i militariami.
Drugi dzień obchodów to wydarzenia w Parku Miejskim, gdzie odbyły się pokazy sprzętu wojskowego, kiermasze i inscenizacja plenerowa z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Na zakończenie obchodów miała miejsce Msza Święta w Konkatedrze, Marsz Pamięci i złożenie kwiatów przy tablicach pamięci.
Warto wspomnieć o imprezach towarzyszących obchodom: tydzień wcześniej na Piaskach Szczygliczka odbył się tzw. Bieg Tropem Wilczym, a przez cały kwiecień w „n klubie – sztuka i edukacja” będzie można zobaczyć wystawę pt. „Milcząc – Wołają”.
Projekt „Ku Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci” realizowany był w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.