Szybka terapia dla dzieci
Nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci został oddany do użytku w ostrowskim szpitalu. To druga placówka tego typu w Wielkopolsce, w której leczone będą dzieci trafiające do szpitala w najtrudniejszych przypadkach, zarówno po oparzeniach, jak i wypadkach.
Symboliczne oddanie do użytku nowego oddziału znajdującego się przy Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej odbyło się 15 marca 2016 roku.
- Cieszę się bardzo, bo tak mało jest tych oddziałów w Polsce. Nasz szpital dołączył do tego grona placówek, które będą nim dysponować – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski. - Oddział stanowi uzupełnienie Pododdziału Oparzeń – placówki, której powstanie zaproponował Witold Miaśkiewicz i która została zrealizowana przy wsparciu powiatu i dyrekcji szpitala. Oddajemy kolejny moduł w zakresie opieki nad najmłodszymi. Oddział świadczący usługi na bardzo wysokim poziomie. Do szczęścia potrzeba tylko lepszej, w sensie większej bazy, ale i o tym już poważnie myślimy.
W chwili obecnej jest to dwułóżkowy Oddział z perspektywa rozwoju w nowym skrzydle. Podobnie jak od „oparzeniówki’’ trafiają do niego pacjenci z całego regionu. Uruchomienie kosztowało niebagatelną kwotę ok. 600 tys. zł i pochodziło z budżetu szpitala, co jak podkreślał Starosta Ostrowski świadczy o stabilnej pozycji finansowej palcówki.
– Cieszę się, że dziś nadszedł moment oficjalnego uruchomienia. Oddział posiada swoje zaplecze techniczne i co bardzo ważne ludzkie, jak również umowę na refundację z NFZ. Poza Poznaniem jest to drugie miejsce, które ma tak specjalistyczne miejsca do leczenia dzieci. To z jednej strony decyduje, że mamy pacjentów z różnymi schorzeniami ze znacznej części Wielkopolski jak i spoza. Z drugiej ta sytuacja pozwala nam myśleć o dalszym rozwoju – mówił Witold Miaśkiewicz ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii. Podkreślił, że ważnym elementem przygotowań do otwarcia było skompletowanie zespołu lekarsko pielęgniarskiego.
Kierownikiem nowego Oddziału został Krzysztof Grala, który stwierdził, że anestezjologia dzieci wymaga szczególnego podejścia, a wydzielenie organizacyjne specjalnego oddziału tylko dla dzieci wymaga także NFZ.
- Ten oddział ma służyć nie tylko dla tego powiatu, ale całemu regionowi. Dzieci wymagają szczególnej opieki, szczególnego podejścia anestezjologicznego stąd potrzeba wydzielenia go ze struktur oddziału dla dorosłych. Dzieci poniżej 3 roku życia narażone na szczególne powikłania i niebezpieczeństwa. Większość trafiających tu poparzonych dzieci jest w 2-3 roku życia, czyli są w grupie wymagającej szczególnego podejścia. Ten oddział będzie im zapewniał opiekę na najwyższym poziomie – powiedział. K. Grala.