Statuetki dla architektów
Specjalnie z myślą o aktywnych w środowisku lokalnych architektach, tworzących ciekawe konstrukcje budowli, które często mijamy i podziwiamy w najbliższym otoczeniu, Starosta Ostrowski ustanowił nowe Nagrody przyznawane w dwóch kategoriach. Uroczyste wręczenie statuetek oraz dyplomów miało miejsce w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie 19 marca 2016 r.
Nagroda Starosty Ostrowskiego „im. Karla Friedricha Schinkla” przyznawana jest za obiekty zrealizowane na terenie Powiatu Ostrowskiego oraz Nagroda Starosty Ostrowskiego „Ambasador Ostrowskiej Architektury” za obiekt zrealizowany poza granicami powiatu lub kraju, autorstwa architektów działających zawodowo na terenie Powiatu Ostrowskiego. W obydwóch kategoriach Starosta Ostrowski przyznał Nagrody Specjalne.
„Pragnę nagrodzić pracę architektów, ponieważ ich projekty powstają w zaciszu pracowni, a często imponujące efekty są naprawdę zaskakujące. Na co dzień mijamy ciekawe budynki nie wiedząc, czyjego są autorstwa. Talent oraz kunszt lokalnych architektów doceniany jest często daleko w kraju albo za granicą. Tą nagrodą pragnę ich uhonorować”- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Konkurs pomyślany został jako przedsięwzięcie promujące ciekawe rozwiązania architektoniczne bez względu na wielkość budynku, funkcję czy przeznaczenie. Nagrody mają charakter prestiżowy. Specjalnie na tą okazję zaprojektowana została statuetka przez Piotr Łopatkę. Wykorzystano do jej przygotowania materiały, z którymi architekci mają do czynienia w pracy. W tym roku podstawa wykonana została z drewna egzotycznego, w kolejnych edycjach będą to inne tworzywa budowlane. Niezmienny będzie kamień węgielny, od którego tak naprawdę wszystko się zaczyna, zarówno w wyobraźni architekta, jak i na placu budowy.
Zgodnie z regulaminem autorzy oceniali nawzajem swoje projekty nie mogąc jednocześnie głosować na swoje prace. Jeśli w konkursie pozostawały dwie i więcej prac tego samego autora, do oceny pozostałych prac wyznaczony został tzw. „autor zastępczy”.
W tym roku decyzją głosujących w pierwszej edycji konkursu spośród 34 prac łącznie zgłoszonych do pierwszej edycji konkursu Nagrodę Starosty Ostrowskiego „im. Karla Friedricha Schinkla” otrzymali Wiesław Motyl oraz Marcin Rześniowiecki za realizację: „Przebudowa budynku dworca kolejowego oraz budynku wielofunkcyjnego w Ostrowie Wielkopolskim”. Łącznie uzyskał 207 punktów na 240 możliwych.
„Jestem bardzo miło zaskoczony konkursem oraz samą organizacją uroczystością. Nie spodziewałem się takiej oprawy. Cieszy tym bardziej fakt, że nagrodę odbieram w tym miejscu, w okolicy daty urodzin patrona oraz w obiekcie, który wyszedł spod jego ręki. Ten pałac jest doskonały w swojej proporcji w każdym calu. Serdecznie dziękuję.”- powiedział Wiesław Motyl.
Nagrodę Specjalną Starosty Ostrowskiego „im. Karla Friedricha Schinkla” otrzymał Marcin Linkowski za realizację: „Budynek handlowo-usługowy, ul. Kaliska w Ostrowie Wielkopolskim”.
Nagrodę Starosty Ostrowskiego „Ambasador Ostrowskiej Architektury’’ otrzymali Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek za realizację: „Budowa Portu Śródlądowego w Iławie”. Ta praca była zdecydowanym liderem. U ośmiu oceniających zdobył maksymalną liczbę punktów. Łącznie uzyskał 191 punktów na 210 możliwych.
„Bardzo się cieszę, że na swoim terenie zostaliśmy zauważeni i w taki sposób docenieni. Do tej pory zbieraliśmy nagrody w innych rejonach kraju, tym bardziej miło że swoje środowisko docenia nasze prace”- powiedział Piotr Dominiczak
Nagrodę Specjalną Starosty Ostrowskiego „Ambasador Ostrowskiej Architektury’’ otrzymali Marek Nadachowski i Mariusz Jakubczyk za realizację: „Budynek mieszkalny jednorodzinny i budynek gospodarczy w Chełmcach, gmina Opatówek”.
Uroczystość odbyła się nie bez powodu w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli i wizytówek naszego Powiatu. Jego projektantem był patron tego konkursu Karl Friedrich Schinkel- architekt, malarz, konserwator, który chętnie przyjmował zlecenia arystokracji na budowę bądź przebudowę pałaców i zamków. Oprócz Antonina zaprojektował także pałac w Owińskach, jego szkice wykorzystano m.in. przy przebudowie zamku w Kórniku.
Spotkaniu uroczystego wyrazu nadał także maestro Adam Podskarbi krótkim recitalem fortepianowym. Nagrody przyznawane są raz na dwa lata. Kolejna edycja odbędzie się w 2018 roku.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.