Wielkopolski Rolnik Roku u Wicestarosty
Laureat konkursu Wielkopolski Rolnik Roku Grzegorz Majchrzak z żoną Jolantą gościł w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim. Rolnik z Topoli Małej został doceniony przez kapitułę konkursową i jako jeden z dziesięciu laureatów otrzymał statuetkę „Siewcy”.
Spotkanie u Wicestarosty Ostrowskiego Romana Pacholczyka miało miejsce w czwartek, 24 marca 2016r. Pan Grzegorz Majchrzak pochwalił się statuetką oraz swoimi wrażeniami z konkursu i uroczystej gali z dnia 13 marca 2016r., podczas której z rąk wicemarszałka województwa odebrał statuetkę i czek na 10 tys. zł.
- „Serdecznie gratuluję tej nagrody. Myślę, że to wyróżnienie bardzo dobrze świadczy o poziomie rolnictwa w naszym Powiecie Ostrowskim. Biorąc pod uwagę profesjonalny skład komisji konkursowej trzeba przyznać, że konkurs wyłania najlepszych z najlepszych” – powiedział Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk.
Tradycyjnie już kilkadziesiąt gospodarstw rolnych z całej Wielkopolski brało udział w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku. W tym roku do konkursu zgłosiło się 64 gospodarstwa. Prace rolników oceniała kapituła konkursowa, pod kierownictwem rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Grzegorza Skrzypczaka, która wszystkie zgłoszone do konkursu gospodarstwa odwiedziła osobiście. Po pierwszej wizytacji kapituły konkursowej o nagrodę walczyły już tylko 32 gospodarstwa. Po drugiej wizytacji Kapituły wyłoniono 20 nominowanych do nagrody, z czego 10 otrzymało statuetkę.
- „Myślę, że w pracy rolnika to bardzo duże wyróżnienie i ogromna satysfakcja dla całej rodziny, ponieważ nasze gospodarstwo jest wielopokoleniowe. Prowadzili je dziadkowie żony, a następnie ich rodzice. Na ten sukces pracowały pokolenia, a radość jest tym większa, że po nas ma zamiar przejąć je nasza córka. To jest takie uwieńczenie tego dzieła, że ta praca nie poszła na marne” – powiedział Grzegorz Majchrzak.
Gospodarstwo Państwa Majchrzaków zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą oraz hodowlą zarodową trzody chlewnej i genetyką.
- „W pewnym okresie czasu w naszym gospodarstwie prowadzona była produkcja bydlęca, trzody chlewnej i drobiu. W 1996 roku podjęliśmy decyzję o specjalizacji i zajęliśmy się produkcją zwierzęcą, konkretnie trzodą chlewną i genetyką, którą prowadzimy do dziś. W hodowli zajmujemy się głównie rasami polskimi, wyselekcjonowany materiał sprzedajemy w całej Wielkopolsce. Patrząc na nasze gospodarstwo i to, jak nasz materiał rozchodzi się uważam, że działalność związana z genetyką ma swoją przyszłość” - powiedział G. Majchrzak
- Kapituła oceniała rodzaj produkcji, zakres i skuteczność wykorzystania środków unijnych, spełnienie wymogów bezpieczeństwa pracy, przepisów ochrony środowiska, a nawet estetykę gospodarstwa. Brano również pod uwagę poziom wiedzy merytorycznej właściciela, zaangażowanie w pracę społeczną np. w roli sołtysa, a także działalność w zrzeszeniach branżowych czy samorządach – wyjaśnia G. Majchrzak.
Warto dodać, że Pan Grzegorz Majchrzak jest Prezesem Wielkopolskim Związku Hodowców Trzody Chlewnej w Poznaniu, Wiceprezesem Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych oraz szefem lokalnych grup producenckich związanych z trzodą chlewną i drobiem, był także członkiem zarządu Gminy Ostrów Wielkopolski i sołtysem Topoli Małej.
Organizowany od 15 lat przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego konkurs Wielkopolski Rolnik Roku od lat spotyka się z dużym zainteresowaniem rolników, organizacji rolniczych i lokalnych władz samorządowych. Na przestrzeni lat o to wyróżnienie starało się ok. 1400 rolników, natomiast główną - statuetkę Siewcy - otrzymało dotychczas 130 rolników. Rokrocznie kapituła wyróżnia tych rolników z województwa Wielkopolskiego, prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologię, odznaczających się sprawną i dobrą organizacją oraz profesjonalnym wyposażeniem gospodarstwa. Wśród laureatów są producenci zbóż, bydła mlecznego, trzody chlewnej, ogrodnicy, sadownicy, a także producenci grzybów, ryb, ślimaków i zwierząt futerkowych. Lista wszystkich laureatów będzie dostępna jest na stronie www.umww.pl.