Nauczyciel i uczeń nagrodzeni przez Kuratora
Miłosz Niwa z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim za swój sukces w IX Olimpiadzie Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...” został wraz z opiekunem nagrodzony przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Miłosz Niwa z klasy AG1, jako pierwszy uczeń w dziejach Technikum Nr 3 ostrowskiego Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych wywalczył prawo udziału w finale ogólnopolskim IX Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Za swój wyczyn wraz z nauczycielem Jarosławem Malągiem nagrodzony został przez Kurator Oświaty Hannę Rajcic-Mergler. Z rąk Kuratora Oświaty, której towarzyszył starszy wizytator Jerzy Licki nauczyciel ZSBE i jego podopieczny otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i inne pamiątki. Takimi wyróżnieniami uhonorowano najlepszą trójkę finału, która wywalczyła prawo startu w finale centralnym.
Spotkanie w Wielkopolskim Kuratorium Oświaty w Poznaniu w dniu 31 marca 2016 r. stanowiło ono podsumowanie finału wojewódzkiego tejże Olimpiady, który miał miejsce w przedświąteczny wtorek. Startujący w tej rywalizacji musieli najpierw uporać się z testem pisemnym. Potem odpowiadali ustnie na pytania związane z przygotowaną wcześniej pracą pisemną dotyczącą jednego spośród trzech tematów do wyboru. Po zsumowaniu punktów z obu części okazało się, że Miłosz Niwa uplasował się na drugiej pozycji premiowanej awansem do finału krajowego.
Miłosz Niwa stał się pierwszym olimpijczykiem w zmaganiach z zakresu historii w dziejach ostrowskiego ZSB-E.
– „Bez wątpienia Miłosz już teraz pokusił się o piękny sukces. O wartości jego osiągnięcia może świadczyć fakt, że w pokonanym polu pozostawił wielu przedstawicieli liceów ogólnokształcących, gdzie historii częstokroć uczy się w większym wymiarze godzinowym niż w technikum” – wyjaśnia historyk ZSBE Jarosław Maląg, pod którego okiem Miłosz przygotowywał się do rywalizacji w etapie rejonowym, jak i wojewódzkim.
Na sukces ucznia miało bez wątpienia wpływ bogate doświadczenie nauczyciela, który od wielu lat przygotowuje młodzież do startów w imprezie, gromadząc przy tym liczne materiały.
- „Wypada odnotować, że w szkole udział w rywalizacji poświęconej losom polskich żołnierzy zainicjował Profesor Edmund Radziszewski jeszcze w czasach Technikum Kolejowego. Trwająca edycja stanowi natomiast już jedenastą, w trakcie której uczniowie występują pod moją opieką” – podkreśla Jarosław Maląg.
Teraz przed Miłoszem występ w finale ogólnopolskim Olimpiady „Losy żołnierza polskiego...”, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie. Na uczestników czekają zmagania w aż siedmiu konkurencjach, ale także panel wycieczkowy z wizytą na Zamku Królewskim i Grobie Nieznanego Żołnierza.