strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
MASKA
15 kwietnia 2016 roku

MASKA

Hymn „Życie jest piękne” autorstwa Krzysztofa Rybickiego tradycyjnie otwarł Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA w Ostrowie Wielkopolskim. 13 kwietnia 2016 roku odbyła się jubileuszowa, 15 edycja imprezy.

„Mam wielkie szczęście, że mogę tutaj być wśród artystów, którzy nie kryją emocji, którzy tutaj na scenie są tak bardzo autentyczni. Wszystko zaczęło się 15 lat temu. W kolejnych latach pojawiał się coraz większy rozmach. Można powiedzieć, że w to właśnie dzisiaj Europejska Stolica Kultury jest dzisiaj w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie mamy wspaniałą publiczność, wspaniałych nauczycieli, ale dzisiaj najważniejsi są artyści. Na ręce pani dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych składam serdeczne podziękowania dla wszystkich. W imieniu gości pragnę powiedzieć, że podziwiamy Was. Z prawdziwą przyjemnością otwieram 15-tą jubileuszową edycję MASKI, festiwalu, który na dobre zagościł już w naszym Powiecie”- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Festiwal z kameralnego wydarzenia stał się dużym przedsięwzięciem, rozpoznawalnych daleko poza granicami Ostrowa.

Zaczęły do nas przyjeżdżać szkoły z całego województwa i potem już nie dało się tego zatrzymać. Mamy bardzo szeroki zasięg i bardzo się z tego cieszymy, że możemy przyjąć tak wiele grup teatralnych. W tym roku Maska powiązana jest z obchodami z ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Bardzo się cieszę, że możemy państwa gościć”- powiedziała Beata Serbakowska dyrektor ZSS.

zdjecieW przeglądzie wystąpiło 13 zespołów:

ZSS Ostrów Wielkopolski- zespół Kajtuś czarodziej- spektakl Słowik,

SOSW Ostrzeszów- Koło żywego słowa- Niewidzialne dziecko

SOSW Borzęciczki- Lokomotywa

ZSS w Słupi pod Kępnem- Bez kurtyny- Wybór należy do ciebie

WTZ Kalisz- Portret z marzeń

WTZ Przygodzice z/s w Ostrowie Wlkp. - Fantazja i przyjaciele- Taniec życia

ZSS Jarocin- Tacy sami - Idź pod prąd dopóki miłość  jest w nas

ZPS Pleszew - Rupieciarnia- Szafa

ZSS 105 Poznań -Teatr Nie-Wielki - Krasnale w wielkich kapeluszach

ZSS 101 Poznań - Swoboda-  Świat bez wad

SOSW Mosina - Kółeczko-  Romeo i Julia

SOSW Konarzew- Kameleon - Wspomnienia ze szkoły

ŚDS Odolanów -  Po prostu-  …w głębi mnie

Na scenie wystąpiło łącznie ok. 200 osób prezentujących wszelkie formy teatru, tańca i śpiewu. Poruszano różne tematy, począwszy od baśniowych legend po trudne zagadnienia np. autyzm. Efekty pracy wielu osób były fascynujące.

Jury w składzie Anita Stefańska z Wydz. Pedagogicznego UAM, Teresa Burkietowicz, Paulina Dobrzyńska z Młodzieżowego Domu Kultury postanowiło przyznać 10 równorzędnych wyróżnień i trzy nagrody.

zdjecieMiejsce 1 przyznano grupie z ŚDS Odolanów za spektakl „… w głębi mnie”, miejsce 2 grupie SOSW Ostrzeszów za interpretację tekstu literackiego i doskonałe dopracowanie spektaklu Niewidzialne dziecko, miejsce 3 przyznano grupie z ZSS 105 Poznań za spektakl Krasnale w wielkich kapeluszach. Nagrody wręczył Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska.

zdjecie

„Co roku obserwuję ze zdumieniem i wielką radością jak wasz teatr i wasze sztuki teatralne dojrzewają, jak coraz głębiej poszukujecie, coraz piękniej wyrażacie to, co w środku was jest i potraficie temu nadać właściwą formę. Zespół, który uzyskał pierwsze miejsce kwalifikuje się na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych, który odbędzie się w maju w Ostrowie Wielkopolskim. Przedstawienie jest już dopracowane, można je w takiej formie prezentować na deskach festiwalu ogólnopolskiego”- powiedziała Teresa Burkietowicz członek jury.

Ponadto swoje nagrody ufundowali seminarzyści prowadzący spotkanie z twórcami spektakli, jurorami oraz wychowawcami. Wyróżnienie i statuetka trafiła dla Koła żywego słowa za spektakl Niewidzialne dziecko. Wyróżniony został także spektakl Słowik w wykonaniu uczniów ZSS im. Janusza Korczaka z Ostrowa Wielkopolskiego

zdjecie

Tegoroczna XV Jubileuszowa edycja Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych miała bardzo rozbudowana formułę. Wydarzenia te przypisane są do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pierwsze spotkania w ramach tego wydarzenia odbyło się 12 kwietnia w Forum Synagoga. Prof. dr hab. Teresa Wilk z Uniwersytetu Śląskiego wystąpiła z wykładem: Teatr w procesie rewitalizacji społecznej wobec niepokojów współczesności, ponadto odbyło się forum dyskusyjne: Festiwal- obszary sztuki- obszar inicjatyw społecznych. Były także warsztaty pt.: Przestrzenie ruchu z Tomaszem Kuty z Katowic oraz pt.: Nadmarionety z Iloną Mędykowską z Ostrowa Wielkopolskiego. 13 kwietnia oprócz Przeglądu Form Teatralnych były także warsztaty z prof. Eugeniuszem Józefowskim z Wrocławia pt.: Język wizualny z treningu wyobrażeniowego w terapii teatralnej. 14 kwietnia natomiast w Ośrodku Jeździeckim we Wtórku odbywały się działania eksperymentalne pt.: Czworonożny autysta, oraz warsztaty pt.: O Niebieskim Koniu w poszukiwaniu inspiracji.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 369