strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Biegi pełne uśmiechów
20 kwietnia 2016 roku

Biegi pełne uśmiechów

Wyjątkowy dzień z biegami dla wyjątkowych ludzi odbył się 17 kwietnia 2016 roku na ostrowskim Rynku i Parku Miejskim. Po raz drugi zorganizowany został Maraton Uśmiechu – uśmiech podaj dalej. Impreza zgromadziła kilkuset biegaczy, którzy do Ostrowa przyjechali z całej Wielkopolski.

zdjecie

Drugi Maraton Uśmiechu – uśmiech podaj dalej, przeszedł już do historii. We wspomnieniach rozbrzmiewają jeszcze okrzyki radości, odgłosy rywalizacji i dźwięki wielokrotnie odtwarzanego hymnu zwycięzców „We are the Champions.

Zawody otwarł Starosta Ostrowski Paweł Rajski. W uroczystości wziął także udział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski. Obecny był także Dariusz Dębicki, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.  

zdjecie

W ramach maratonu przygotowano kilka tras. Na biegaczy pełnosprawnych czekał dystans 15 km. Dla osób na wózkach przygotowano trasy w Parku Miejskim. Suma wszystkich biegów miała równać się minimum dystansowi olimpijskiego maratonu. W ubiegłym roku zawodnikom na różnych trasach udało się pokonać łącznie ok. 49 km.

- „Pokonać kilkanaście kilometrów, to spory wyczyn jednak w tej imprezie dystans nie jest kompletnie ważny. W biegu z duszą lub wsparciem osiągnięciem jest przebiegnięcie kilu lub kilkudziesięciu metrów. Dla kogoś kto cierpi na różne schorzenia narządów ruchu to wyczyn większy niż 15 km biegu’’ – mówił Starosta Ostrowski, gratulując wszystkim udziału w imprezie.

zdjecie

Do Ostrowa przyjechali zawodnicy z całej Wielkopolski reprezentujący zarówno palcówki wychowawcze, szkoły, jak również biegacze indywidualni.

- „17 kwietnia w niedzielę Ostrowski Rynek wypełniło morze opowiadań. Każde z nich opowiadało historię innego biegacza, Mariusza z Opalenicy - aktywnego wózkowicza, który w Maratonie Uśmiechu w kategorii wózków zajął I miejsce i pokonał trasę 15 km w czasie 1h 19min.

zdjecie

Historia Przemka, który czerpie radość życia z aktywnego udziału w maratonach, triathlonach, które pomagają  jemu w radzeniu sobie z białaczką limfatyczną; Bartosza, który pomimo choroby autoimmunologicznej pokazuje, że można cieszyć się życiem. Każdy z zawodników to inna, ciekawa historia’’ – powiedział Andrzej Wojtyczka wicedyrektor. - „To indywidualne historie, ale również  opowiadania rodzin. Tak jak historia rodziny z Malanowa, której pięciu członków pobiegło w maratonie – ojciec, córka i trzech synów’’.W kategorii kobiet - córka Katarzyna Werner zajęła I miejsce z czasem 1 h 22 min, a w kategorii mężczyzn I miejsce zajął brat Piotr Werner z czasem 56 min.

zdjecie

Na zwycięzców biegu na 15 km czekały piękne nagrody rzeczowe – rowery. Zwycięzca biegu na wózkach otrzymał mega pakiet kilkudziesięciu filmów Warner Bros o wartości ok. 2 tys. złotych.

zdjecie

W 2 Maratonie Uśmiechu do rywalizacji stanęło łącznie 420 biegaczy w wieku od 3 do 67 lat. W przestrzeni ostrowskiego Rynku w tym samym czasie spotkali się i podjęli aktywność ruchową  biegacze odznaczający się dużą sprawnością i tężyzną fizyczną i biegacze z ograniczeniami w sferze ruchowej i intelektualnej. Jednych i drugich połączyła chęć podjęcia sportowej rywalizacji. Pięknym, na pewno na długo pozostającym w pamięci będzie widok całych rodzin zaangażowanych w rywalizację sportową.

zdjecie

Maraton uśmiechu zorganizowany został przez Zespół Szkół Specjalnych przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ostrowie oraz ze środków Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 317