Sny ulotne Jakuba Godziszewskiego
„Sny ulotne” przeniesione na płótna przez Jakuba Godziszewskiego prezentowane są w Galerii Sztuki Współczesnej. W miniony piątek 6 maja 2016 roku odbył się wernisaż, który zgromadził szerokie grono publiczności. Sen- temat tak trudny do uchwycenia został przedstawiony w stylistyce nawiązującej m.in. do nurtów secesji.
Sny od dawien dawna pobudzały ludzką wyobraźnię. Autor wystawy „Sny ulotne” - 27 letni ostrowianin Jakub Godziszewski przelał swoje wyobrażenia na płótno. Łączy malarstwo z pozłotnictwem. Interesuje go temat kondycji człowieka oraz estetyka ludzkiego ciała. Inspiracji dostarcza mu również natura. Obrazy, choć często emanują nagością i niedopowiedzeniami, pokazują wiele emocji w postaciach, ich ruchu, grymasie twarzy, czy ułożeniu sylwetki, jak chociażby „Złożenie do grobu”.
„Sen rozumiany był przeze mnie w wielu kontekstach. Jako stan dosłowny – wypoczynek, relaks, czy sen jako pewnego rodzaju postawa wycofania człowieka, a także jako śmierć, która pokazuje ulotność naszego życia.”- powiedział Jakub Godziszewski, autor wystawy.
Kolorystyka, posługiwanie się złoceniami, ornamentyka nawiązują do ukochanej przez Godziszewskiego secesji. Widać m.in. płynne, faliste linie, inspiracje sztuką japońską, oraz płaskie plamy. Ale nie tylko.
„Moje prace są swoistym miksem, z jednej strony odniesień do antyku, a z drugiej strony do secesji i jej dekoracyjności i kolorystyki, Również przeplata się konwencja obrazów średniowiecznych, sakralnych. Próbuję czasami wiele rzeczy sprzecznych ze sobą połączyć. Na co dzień jestem dość nieśmiały i to język sztuki jest dla mnie tym polem, gdzie mogę być absolutnie sobą, bez żadnych zahamowani i ograniczeń. Bawię się estetyką ciała, traktuję je jako ornament, dekoracja. Z drugiej strony ta ludzka cielesność służy mi jako pretekst do pokazania stanów ulotnych, myśli człowieka, jego kondycji wewnętrznej”- powiedział Jakub Godziszewski, autor wystawy.
Autor, który tworzy ogromne ilości prac, zaprezentował fragment swojej twórczości. Jego malarstwo zafunkcjonowało już w artystycznej przestrzeni. Umieszczane jest na opiniotwórczych portalach malarskich, zdobyło także liczne wyróżnienia i nagrody. Na co dzień jest nauczycielem plastyki w ostrowskim Młodzieżowym Domu Kultury. To bardzo zdolny artysta, trzykrotny stypendysta Rektora UAM, dwukrotny laureat Uniwersyteckiego Przeglądu Sztuk Plastycznych Ars Universitatis. Promowany jest przez amerykański kwartalnik artystyczny „The Art of Man” (nr 19) oraz Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Był współwykonawcą projektu artystycznego Artyzm Natury - Geneza Subtelności. Synergia tworzy całość w Collegium Biologicum, UAM w Poznaniu (2014).
W swoim dorobku ma już wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in.: Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Poznań, Września, Warszawa, Witebsk, Białoruś, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Belgia.
Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi 10.