Dzień Dziecka – II Integracyjne Igrzyska Olimpijskie 2016
Drugie Integracyjne Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się 31 maja 2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Ideą tego sportowego przedsięwzięcia było nie tylko krzewienie zdrowego stylu życia, dbania o kondycję fizyczną, ale także promowanie idei zdrowej rywalizacji, zdolności współdziałania i wspólnej zabawy dzieci w różnym wieku i poziomie sprawności fizycznej. Organizacja imprezy wiązała się jednocześnie z Dniem Dziecka.
Przygotowania do tego sportowego święta rozpoczęły się już w marcu - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim trenowali kondycję fizyczną, równocześnie utrwalając wiedzę o olimpijskich dyscyplinach sportowych i znanych sportowcach. Zwieńczeniem projektu dofinansowanego z Gminy i Miasta Ostrów Wielkopolski oraz Powiatu Ostrowskiego były zawody sportowe, na które zaproszeni zostali również uczniowie z ostrowskich szkół (SP 1 oraz SP 7) oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 16 im. Koszałka Opałka oraz Przedszkola nr 9 im. Misia Uszatka.
Igrzyska w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęły się przemarszem barwnych drużyn w kolorach odpowiednio przystających do kolorów kół olimpijskich znajdujących się na olimpijskiej fladze. Na czele defilady prezentującej zawodników wniesiono olimpijską flagę. Inauguracji Igrzysk dokonano poprzez uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego i złożenie przyrzeczenia przez zawodników. W ramach Olimpiady rozegrane zostały konkurencje zespołowe i indywidualne dostosowane do możliwości fizycznych uczestników. Były to m.in. tory przeszkód, gry i zabawy rzutne, skoczne, bieżne, wyścigi na wesoło, itp., zorganizowane tak dla dzieci pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Poza ideą konkurencji w rozgrywkach dzieci, można było zaobserwować wzajemne wsparcie i kibicowanie sobie.
Po zakończeniu konkurencji olimpijskich na uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka i zaproszonych gości czekała moc atrakcji i niespodzianek na stoiskach rekreacyjnych. Każdy uczestnik festynu mógł się jeszcze dodatkowo sprawdzić w zakresie takich umiejętności jak np.: „łowienie ryb”, gra w kręgle, spacer na szczudłach, rzuty ringo, jazda na rowerze, tory przeszkód, rzuty do celu, itp. Wysiłki każdego dziecka zostały nagrodzone – każdy uczestnik na każdym stanowisku otrzymał atrakcyjną nagrodę (słodycze, zabawki, sprzęt sportowy, artykuły piśmiennicze).
Podczas imprezy dopisała pogoda, dobre nastroje, radość zabawy i przeżywania beztroski dzieciństwa.
Organizatorzy wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzyli: miłości rodziców, wsparcia wychowawców, ekscytującego poznawania rzeczywistości, pozytywnych doświadczeń życiowych i poczucia szczęścia.