Szkoła z Komedą w tle
Krzysztof Komeda Trzciński – absolwent z roku 1950 znów zagościł w murach swojego Gimnazjum, czyli obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Wszystko za sprawą 5. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu.
18 maja 2016 odbyło się w auli szkoły spotkanie z panem Tomaszem Lachem, artystą, malarzem, a prywatnie synem Zofii Komedowej i pasierbem Krzysztofa Komedy — wybitnego muzyka jazzowego i absolwenta tego liceum. Spotkanie dla redakcji gazetek szkolnych ostrowskich liceów oraz młodzieży I LO poprowadziła dziennikarz Hanna Olejnik. Tomasz Lach przybliżył sylwetkę Komedy z bardzo osobistej perspektywy.
„Dzięki jego opowieści poznaliśmy wybitnego muzyka nie tylko jako światowej klasy gwiazdę jazzu, ale także jako zwykłego człowieka, wiecznie zapracowanego introwertyka, nieustannie zapisującego pomysły na kolejne utwory, ale także lubiącego sport — jazdę na nartach i pływanie, oraz posiadającego — czasami dość makabryczne — poczucie humoru”- powiedział uczeń Arkadiusz Brudło z I LO.
Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na plakat filmowy w ramach 5. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy, a jury w składzie: Marek Lewicki – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, Sebastian Górski – dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim oraz Cezary Janiszewski – dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim przyznało nagrodę główną Darii Dobrasiak z I LO.
Z kolei 6 czerwca 2016 czworo uczniów ILO: Marta Franka, Adam Muszyński, Maciej Jasiński i Jan Klósak ze Szkolnego Klubu Filmowego prowadzonego przez Małgorzatę Lucińską oraz Annę Bielawną-Piec wzięło udział w I Miejskiej Grze Filmowej, imprezie towarzyszącej V edycji Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Organizatorzy tego ciekawego przedsięwzięcia to Ostrowskie Centrum Kultury i Koło Teatralno-filmowe POD MOSTEM z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Korytach. Zadaniem zespołów uczniowskich było dotarcie do 6 różnych „punktów filmowych’’ w mieście i rozwiązanie zagadnień, za które przyznawano odpowiednią ilość punktów.
Wśród interesujących propozycji do rozszyfrowania znalazły się m.in. krzyżówka z podstawowymi pojęciami filmowymi, quiz „Co wiesz o Komedzie’’, należało także rozpoznać osobowości polskiego kina (sylwetki aktorów i reżyserów) oraz tytuły filmów na podstawie ukazanych kadrów. Młodzież miała także szansę zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą znanych cytatów i zaprezentować umiejętności w zakresie komunikacji niewerbalnej, w kinowych kalamburach.
Zespół reprezentujący ILO zajął I miejsce w konkursie uzyskując aż 114 punktów. Oprócz cennych nagród rzeczowych i dyplomów na uczestników gry czekał również pokaz filmu „Carte Blanche’’ w reżyserii Jacka Lusińskiego. Polskie kino w nietuzinkowej formie, Komeda i jego muzyka, słońce, spacer ulicami Ostrowa, a nade wszystko świetna zabawa, to chyba najlepsze podsumowanie tego niecodziennego wydarzenia.