Znany w Kanadzie zapomniany w Raczycach
W ostrowskim „n klubie” zagościła mobilna wystawa poświęcona pamięci urodzonego w Raczycach Aleksandra Edwarda Kierzkowskiego, powstańca listopadowego, inżyniera, polityka, pierwszego posła polskiego pochodzenia pierwszego parlamentu Kanady. Wystawa podróżuje po Polsce w 200. rocznicę urodzin tego wybitnego Polaka.
Wystawa przybliża sylwetkę wywodzącego się z Raczyc (Gm. Odolanów) polskiego emigranta, który walczył w powstaniu listopadowym przeciwko rosyjskim zaborcom, a po jego upadku musiał uciekać przed prześladowaniami. Najpierw udał się do Paryża, gdzie zdobył wykształcenie inżyniera budownictwa, a następnie wyemigrował do Kanady. Tam pracował m.in. jako inżynier, a w latach 1867-1870 był posłem pierwszego parlamentu Kanady.
- „Jestem przekonany, że to spotkanie będzie takim ziarnem zasianym, które plon przyniesie w dłuższej perspektywie” – powiedział Cezary Janiszewski, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej W Ostrowie Wielkopolskim otwierając wystawę w dniu 3 sierpnia 2016r.
Spotkanie poprowadził inicjator wystawy Jerzy (Jerry) Barycki prezydent Stowarzyszenia Polsko Kanadyjskich Firm i Profesjonalistów w Windsor (Polish Canadian Business and Professional Association of Windsor - PCBPA).
- „Mam honor przedstawić Państwu sylwetkę Aleksandra Edwarda Kierzkowskiego, niezmiernie ciekawej osoby, która pochodzi z tego regionu. Jego patriotyczna rodzina to kuźnia zawodowych wojskowych, którzy walczyli pod sztandarami wielu krajów: Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady. Urodził się we wsi Raczyce, a ochrzczony został w do dziś istniejącym Kościele Św. Marcina w Odolanowie. Aleksander był zaledwie piętnastoletnim chłopcem, kiedy został żołnierzem, a wkrótce oficerem Wojska Polskiego w powstaniu listopadowym. Uciekając przed represjami trafił do Paryża, gdzie skończył studia inżynierskie. Kiedy wyemigrował do Kanady był młodym, dobrze wykształconym człowiekiem, więc wkrótce osiągnął sukcesy. Pracował jako inżynier w Departamencie Robót Publicznych w Kanadzie, był twórcą i dyrektorem Towarzystwa Rolniczego Dolnej Kanady, wiceprezesem Instytutu Mechaniki, Sędzią Pokoju, Adiutantem Głównym Kwatery 5 Okręgu Wojskowego Kanady Wschodniej oraz podpułkownikiem milicji, który bronił młodej kanadyjskiej demokracji. Co najważniejsze od 1867 roku był Posłem w pierwszym Parlamencie Kanady. To piękna historia polskiego emigranta, który budował początki państwa kanadyjskiego. Aleksander Kierzkowski jest przykładem przeniesienia polskich wartości na grunt kanadyjski, takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. To właśnie te trzy słowa od wieków jednoczą Polskę” – powiedział Jerzy Barycki.
Gość z Kanady podkreślił, że pamięć o Aleksandrze Edwardzie Kierzkowskim jest ciągle żywa w Kanadzie, zwłaszcza w obliczu zbliżających się obchodów 150-lecia Kanady, które przypadają w przyszłym roku.
- „Od ponad 200 lat Kanadyjczycy Polskiego pochodzenia wnoszą znaczący wkład w budowę nowej ojczyzny. Jesteśmy dumni że jednym z nich był Aleksander Kierzkowski wspaniały patriota polski i z czasem Kanady” – podkreślił J. Barycki. – „Proszę sobie wyobrazić, w przyszłym roku będzie 150-lecie Kanady. Wymieniane są nazwiska angielskie i francuskie posłów, a wśród nich jedno, które najtrudniej wymówić: Aleksander Edward Kierzkowski. I to jest Wasz człowiek!”
W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Urbaniak, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Radny Powiatu Grzegorz Szubert. Sporą niespodziankę prelegentowi sprawili przedstawiciele społeczności wsi Raczyce: sołtys wsi, dyrektor tamtejszej szkoły oraz autorka publikacji poświęconej szkole w Raczycach Barbara Kowalska, która przekazała jeden z egzemplarzy.
- „Czasami wystawy, którym towarzyszą tłumy nie przynoszą takiego efektu, jak ta zorganizowana w wakacyjnym terminie, w kameralnym gronie. Jest nadzieja, że wystawa pojawi się w Raczycach, a tamtejszej społeczności zacznie patronować Aleksander Edward Kierzkowski” - powiedział Starosta Paweł Rajski.
Wystawa dotycząca Aleksandra Edwarda Kierzkowskiego wyeksponowana będzie w Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim jeszcze przez dwa tygodnie, ale pozostanie na terenie Powiatu Ostrowskiego do jesieni.
Poniżej w załączeniu materiały wystawowe.