Staże młodych energetyków z ZST w Niemczech
Marzec roku 2017 przyniósł wiele korzyści dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Grupa 10 wychowanków wraz z germanistką Dorotą Sobczak wyjechała do Rohr (Niemcy) w Turyngii, aby odbyć staże zawodowe w tamtejszej szkole związane z Energetyką Odnawialną.
Staże odbywał się w okresie od 6 do 17 marca 2017 roku. Realizowane były w ramach projektu Powiatu Ostrowskiego pt. „Europejskie mobilności edukacyjne uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego”. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, a współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. To efekt współpracy Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim ( koordynatorzy Marta Biernat i Tomasz Sobczak) oraz grona pedagogicznego Zespołu Szkół Technicznych, z niemiecką szkołą - Handwerkskammer Südthüringen Berufsbildungs und Technologiezentrum Rohr - Kloster.
Młodzi energetycy mieli obowiązek uczęszczania na zajęcia szkolne codziennie od godziny 7:00 rano do 15:30 po południu. W tym czasie uczniowie zdobywali wiedzę na tematy powiązane bezpośrednio z wybranym zawodem. Energetycy uczyli się obsługi sprzętu wykorzystywanego do pomiarów, sami również wykonywali pomiary w dziedzinie ogrzewania czy dostarczania prądu za pomocą fotoogniw lub innych źródeł odnawialnych. Szkoła imponowała uczniom swoim ogromem, wyposażeniem oraz wspaniałą kadrą nauczycielską, która w tak krótkim czasie przedstawiła bardzo bogaty zasób wiedzy teoretycznej jak i praktycznej.
„Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy wykładów, które prowadzone były w sposób zrozumiały, jasny i czytelny. Pozwoliły one na poszerzenie horyzontów myślowych, a także (a może nawet przede wszystkim) dały początek nowym pomysłom zastosowań technologii odnawialnej w Polsce”- powiedział Remigiusz Dziopa- uczeń ZST.
Dodatkowo wszyscy uczestniczyli w programie kulturowym związanym ze zwiedzaniem okolicy wraz z wycieczką na Międzynarodowe Targi Energetyki Odnawialnej we Frankfurcie nad Menem. Uczniom przedstawione tam zostały nowinki i innowacje technologiczne z zakresu energetyki. Poznali całkiem nowe urządzenia przyszłości, które niebawem staną się naszą rzeczywistością.
Niewątpliwie staż ten wykształcił uczniów nie tylko zawodowo ale także językowo i kulturowo. Cała “załoga” składająca się z uczniów i opiekunki stwierdziła jednogłośnie, że pobyt w Rohr stał się dla nich nie tylko pamiątką (wspomnieniem) na całe życie ale także ogromną inspiracją do poszerzania swojej wiedzy. Poza tym pokazał im, że chcą nadal kontynuować naukę w tym kierunku aby walczyć o czyste środowisko także w Polsce.
Wszyscy mamy nadzieję, że ten staż przyniesie tym młodym ludziom szansę na dobrą pracę, że dzięki temu będą mogli rozwijać ten kierunek w Polsce. Ważne jest również to, że pobyt poza granicami naszego kraju daje uczniom wzrost pewności siebie (dzięki pracy w zespole międzynarodowym), a praca w grupie uczy tolerancji oraz współpracy z drugim człowiekiem.