Warsztaty z brytyjską klasą
Po raz kolejny Warsztaty Języka Angielskiego przygotowane przez nauczycieli i uczniów I LO stanowiły atrakcyjną propozycją dla 40 uczniów Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków. Na to niecodzienne spotkanie złożyły się półtora godzinne zajęcia dydaktyczne w grupach, odbywające się w klasopracowniach językowych, oraz 45 minutowy program teatralno-muzyczny w licealnej auli.
Głównym celem organizatorów imprezy oraz prowadzących zajęcia nauczycieli języka angielskiego było uświadomienie uczniom, że nawet w tak formalnym środowisku edukacyjnym jak szkoła, mogą oni zdobywać umiejętności językowe oraz kształcić swoją estetykę kulturową w sposób zabawny, interesujący i nie schematyczny. Stąd nieformalna forma zajęć oraz komediowo – muzyczny charakter przedstawienia w auli Alma Mater.
Dodatkowym atutem warsztatów były zajęcia prowadzone przez zaprzyjaźnionego ze szkołą Billa Minskera – Amerykanina, na co dzień pracującego na Uniwersytecie Wrocławskim. Spotkanie odbyło się w dniu 29 marca 2017 r.
W pierwszej części, gimnazjaliści pracując w odrębnych grupach, kolejno brali udział w trzech różnych formach warsztatowych: z Kołem Fortuny, elektroniczną grą edukacyjną oraz z Amerykaninem, który zaserwował łamańce językowe, co zresztą wywoływało salwy śmiechu. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, a pracownie językowe tętniły życiem. Uczniowie bardzo chętnie i z przejęciem rywalizowali ze sobą, dopytując się wzajemnie o znaczenie oraz wymowę nowych wyrazów.
Po zakończeniu części dydaktycznej warsztatów, wszyscy przenieśli się do auli szkoły, gdzie przygotowano część artystyczną. Były m.in. skecze prezentujące angielskie poczucie humoru. Uzupełnieniem części teatralnej było przedstawienie muzyczne obejmujące interpretacje piosenek anglojęzycznych wykonawców, takich jak Michael Buble czy Aretha Franklin.
Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach stała się normą, przy czym funkcjonowanie w wielokulturowym społeczeństwie XXI wieku wymaga od młodych, wykształconych ludzi biegłości i specjalizacji w tym języku obcym. Stąd czysto formalne metody jego nauczania nie są wystarczające. Niezmiernie ważne jest uświadamianie młodym ludziom, jak ważnym elementem w edukacji językowej jest m.in. - czytanie autentycznych materiałów, oglądanie filmów w oryginale, rozmowy z native speakerami, podróże ( nawet te teatralne i wyimaginowane jednak osadzone w anglojęzycznych realiach), słuchanie podcastow, gry językowe, rozwijanie pasji muzycznych etc. Język nie jest statyczny, tak jak statycznym nie powinien być współczesny nauczyciel języka obcego, co skutecznie, poprzez poprowadzone warsztaty, udowodnili nauczyciele Zespołu Języka Angielskiego I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.