Wychowanie i działanie w III LO
W III Liceum Ogólnokształcącym odbyło się podsumowanie dwóch dużych projektów, które zostały zrealizowane w roku szkolnym 2016/2017, czyli „Wychowanie na pierwszym planie” i „Działaj z III LO”.
„Wychowanie na pierwszym planie” to projekt edukacyjny skierowany do całej społeczności szkolnej, który został zrealizowany przez nauczycieli i zawierał ich autorskie pomysły lekcji, zajęć, wydarzeń, konkursów, które były dostosowane do hasła roku szkolnego 2016/2017 „Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie” (Generałowa Jadwiga Zamoyska). Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: filmowy „Wkręć się w wychowanie, czyli savoir vivre na pierwszym planie” i testowy: „Zachowuj się, czyli savoir vivre dla opornych”.
Z kolei „Działaj z III LO” to projekt zrealizowany w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”, na którego realizację III LO pozyskało środki w wysokości 64 017, 20 zł. Od września do grudnia zorganizowaliśmy 24 wydarzenia, które były skierowane nie tylko do społeczności III LO (uczniowie i nauczyciele), ale również do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w terenu Powiatu Ostrowskiego. Wśród największych można wymienić spektakl „Sekret”, który został stworzony w ciągu 2 dni dzięki współpracy z Impresariatem PaT Komendy Głównej Policji, a także Igrzyska Wiedzy i Umiejętności, które zgromadziły w murach III LO jednego dnia ponad 150 gimnazjalistów. Liczne konkursy i szkolenia (z mediacji rówieśniczych, psychoedukacji, tutoringu itd.), a przede wszystkim szeroka współpraca z przeróżnymi instytucjami nie tylko lokalnymi. Kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły oraz promocja aktywności uczniów – jednym słowem „Bezpieczna+”.
Aby uroczyście podsumować te ważne projekty, wolontariusze przygotowali różnorodną oprawę artystyczną. Nie obyło się bez spektakli poświęconych wychowaniu (a mowa tu o „Niebieskich motylach” i „Rodzinnej sprawie”), które przeplatane były piosenkami równie tematycznymi i wierszem. Wszystko to połączyła profilaktyka, dlatego przeczytana została również odezwa Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki.
Podczas wydarzenia obecni byli: Sławomir Tyburcy, kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego, podinsp. Grzegorz Sieradzki z Wydziału Prewencji Wielkopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i nadkom. Krzysztof Kula z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.Podsumowanie odbyło się w miniony czwartek, 25 maja 2017 roku.