strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej
1 września 2017 roku

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Najważniejsi w tym dniu kombatanci- byli żołnierze, świadkowie wydarzeń z dnia 1 września 1939 roku, ich potomkowie ponadto parlamentarzyści, władze powiatu ostrowskiego i miasta Ostrowa Wielkopolskiego, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, młodzież szkolna, złożyli wiązanki kwiatów i znicze w miejscach pamięci upamiętniając 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchodom towarzyszyły poczty sztandarowe.

zdjecie

W piątek, 1 września 2017 roku, odbyły się ostrowskie uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym roku obchodzimy już 78. rocznicę agresji nazistowskich Niemiec na nasz kraj. Uroczystości odbyły się przy ostrowskiej konkatedrze, u zbiegu ul. Kompałły i ul. Gimnazjalnej, przy ul. 60. Pułku Piechoty oraz na cmentarzu przy ul. Bema.

zdjecie

- Należy wciąż pamiętać, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. To, co w tej chwili mamy, zawdzięczamy poświęceniu i odwadze milionów ludzi. Coraz mniej jest tych, którzy tamte czasy pamiętają, a my wszyscy pielęgnujmy pamięć o poległych. Niech ta modlitwa i nasza obecność będzie wyrazem ogromnej wdzięczności - powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.  

zdjecie

Rocznicowe nabożeństwo koncelebrowane było przez ks. Prałata Sławomira Grześniaka. Do mszy służył także druh Maciej Maśliński. Odbyła się tradycyjnie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Bema.

- Spotykamy się dzisiaj w tych szczególnych okolicznościach, kiedy myślimy o naszej ojczyźnie. O tym wszystkim, co stanowi o naszym życiu. Patrzymy z troską a ten świat w którym żyjemy, wspominając ten tragiczny dzień rozpoczęcia II wojny światowej. Skłania nas to do refleksji nad tym, co tak naprawdę jeszcze nas czeka. (…)To co jest dla nas najcenniejsze, to życie człowieka i życie narodu. Wolność- to jest wartość która chroni godności człowieka, jego rozwoju osobistego. Jednak o dar wolności trzeba się wciąż troszczyć, to znaczy czuwać. To czuwanie to nawiązanie do pewnej roztropności. To jest dla nas ogromne zadanie- czuwać na straży tego, co dla nas najcenniejsze - powiedział w kazaniu ks. Proboszcz.    

Później oddano cześć poległym przy kwaterze żołnierzy 60. Pułku Piechoty na tamtejszym cmentarzu. Na koniec kombatanci zaproszeni zostali na poczęstunek do Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Batorego.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 207