Rocznica sowieckiej napaści
W 78. rocznicę napaści ZSRR na Polskę przy ostrowskim pomniku Ofiar Sybiru uczczono pamięć tysięcy osób pomordowanych i zaginionych w Związku Radzieckim.
Zdradziecka napaść na Polskę 17 września 1939 roku skutkowała czterema falami deportacji. Pierwsze transporty w głąb Rosji rozpoczęły się już w 1940 roku. W pierwszej kolejności wywożone były rodziny wojskowych, wyższych urzędników, policjantów, także nauczyciele oraz działacze życia społecznego i gospodarczego. Później wywózki organizowano też dla tych, którzy na Wschód Polski uciekali przed hitlerowcami.
W 78 lat po sowieckiej agresji przy ostrowskim rondzie Sybiraków przypomniano o tamtych tragicznych wydarzeniach. Uroczystość odbyła się w piątek po południu, wzięli w niej udział przedstawiciele Związku Sybiraków, reprezentacje kombatanckie wraz z pocztami sztandarowymi, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież ostrowskich szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i powiatu ostrowskiego.
O tragedii Polaków na Wschodzie mówiła m.in. prezydent Ostrowa Beata Klimek, okolicznościowe przemówienie wygłosił też wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk.
– Polacy byli wywożeni na Syberię i do Kazachstanu, pozbywano się w ten sposób ludzi, którzy zagrażali sowietyzacji dopiero co zagrabionych terenów – mówił podczas uroczystości Roman Pacholczyk. – Dzisiejsze spotkanie jest najlepszą okazją do tego, by zwrócić uwagę na konieczność zachowania pamięci o tych, którzy doświadczyli gehenny Golgoty Wschodu i dziękować Sybirakom za siłę i determinację w działaniu.
W wystąpieniach przypominano o masowych deportacjach ludności z polskich ziem w głąb Związku Radzieckiego, o fatalnych warunkach w jakich przewożono naszych rodaków, o morderczych marszach i o wysokiej śmiertelności – głównie wśród osób starszych i dzieci.
W piątkowe popołudnie oddano hołd Sybirakom, nie tylko tym, którzy stracili życie podczas tych tragicznych wydarzeń, ale też tym, którym udało się przeżyć okrutną drogę by opowiadać kolejnym pokoleniom o tej tragedii.
Uroczystości towarzyszyła wyjątkowo piękna i wzruszająca oprawa artystyczna. Modlitwę za ofiary poprowadził ksiądz prałat Tomasz Ilski. Później uczestnicy przenieśli się na halę sportową Zespołu Szkół Ekonomicznych, gdzie przygotowano wyjątkowy spektakl, który był pełen symboliki związanej z bohaterstwem Polaków.
Powiat ostrowski reprezentowali wicestarosta ostrowski, sekretarz powiatu Mirosław Rychlik oraz radny Andrzej Knopiński.