Firmy z dofinansowaniem na start
23 tysiące złotych na założenie firmy. To forma bezzwrotnej dotacji, jaką udało się pozyskać 36-ciu osobom na założenie własnej działalności. Wiele z dofinansowanych pomysłów to prawdziwe, innowacyjne biznesy.
Produkcja drukarek 3D wykorzystująca nowe technologie mechaniczne, odzysk i przetwórstwo plastiku, firma cateringowa, doradztwo i pośrednictwo w wyszukiwaniu korzystniejszych ofert na dostawę energii elektrycznej- to przykładowe profile działalności firm, które rozpoczynają właśnie swoją działalność. W kwietniu uruchomiony został projekt umożliwiający 45 osobom uzyskanie dotacji bezzwrotnej na założenie firmy w wysokości nawet do 23 tysięcy złotych jednorazowego wsparcia. Przez sito rekrutacji przeszło 36 ciekawych pomysłów.
- Jesteśmy na finiszu realizacji projektu, ostatnie osoby dopełniają formalności. Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest utrzymanie działalności minimum przez rok. Udało się wesprzeć naprawdę ciekawe pomysły, które łączą pasję z działalnością zarobkową, m.in. zainteresowania technologią, mechaniką, mechatroniką przekładane są na działalność gospodarczą- powiedział Mariusz Brandt prezes Stowarzyszenia Cube22.
Dnia 19 września 2017 roku w Starostwie Powiatowym odbyło się podpisanie czterech umów z osobami, które przeszły pozytywną weryfikację wniosków. Oni reprezentują działalności gospodarcze o ciekawych profilach. Dotowane firmy działają na terenie różnych miejscowości naszego powiatu.
- Będziemy przetwarzać materiały wtórne plastikowe. Materiał będzie sprowadzany z całego terenu powiatu ostrowskiego, mielony i przetwarzany na granulat. W tej chwili przerabiamy do 20 ton miesięcznie, a planujemy w dalszej perspektywie przerobić nawet do 5 ton dziennie. Na razi startujemy i sukcesywnie się rozwijamy – powiedział Jan Cierpka.
- Coraz częściej ludzie korzystają z usług cateringowej. Osoby samotne nie chcą gotować tylko dla siebie. Teraz na terenie gminy Sośnie i okolic będą mogły skorzystać z cateringu. Bo jedzenie to jest przecież największa przyjemność, jaka nas w życiu spotyka. Dlatego chcemy każdemu sprawić trochę przyjemności- powiedział Roman Lulek.
- Będziemy budować drukarki 3d. Nasz produkt jest własnoręcznie wyprodukowany, jest tani, bardzo dobrze drukuje. Może trafić do biur konstrukcyjnych, hobbistów, studentów, grafików. Drukarka ze zwykłego zdjęcia wykonuje model 3d a następnie figurkę. To naprawdę ciekawie wygląda- powiedział Mirosław Gaworski.
Całkowity koszt projektu „DO IT- dotujemy technologie” finansowanego z funduszy unijnych opiewał na kwotę ponad 1 miliona złotych. To pomoc szkoleniowo - doradcza i finansowa dla mieszkańców powiatu ostrowskiego w wieku powyżej 30 roku życia, bezrobotnych i biernych zawodowo, dodatkowo spełniających któreś z dodatkowych kryteriów( osoby długotrwale bezrobotne, osoby w wieku powyżej 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach).
Chętnym spełniającym powyższe wymagania zaoferowano szkolenia i doradztwo indywidualne umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia własnej firmy oraz grupowe doradztwo zawodowe na początku etapu, bezzwrotne wsparcie inwestycyjne na sfinansowanie pierwszych nakładów inwestycyjnych, wsparcie pomostowe szkoleniowo-doradcze – każdy przedsiębiorca mógł skorzystać ze wsparcia szkoleniowo-doradczego do kwoty 1850 zł,w tym z wybranego zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem szkolenia do kwoty 1050 zł.
Projekt „DO IT’’ – dotujemy technologie” realizowało Stowarzyszenie CUBE Centrum Usług Biznesowo- Edukacyjnych w partnerstwie z Powiatem Ostrowskim.