strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Fryderyki na imieniny szkoły
20 października 2017 roku

Fryderyki na imieniny szkoły

W dniu 19 października 2017 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość Ślubowania klas pierwszych połączona z Dniem Patrona, symbolicznym otwarciem odnowionej sali gimnastycznej i wręczeniem szkolnych „Fryderyków” osobom zasłużonym dla szkoły.

zdjecie

zdjecie

Była to również okazja do wyróżnienia nauczycieli, którzy otrzymali odznaczenia i nagrody Ministra Edukacji oraz Kuratora Oświaty, a także medale Komisji Edukacji Narodowej. Starosta Ostrowski, Paweł Rajski, przekazał listy gratulacyjne wyróżnionym: Annie Bielawnej – Piec, Magdalenie Wojtasz, Iwonie Wendt, Karolowi Płokarzowi, Beacie Nowickiej, Elżbiecie Kaźmierczak, Grażynie Cieśla i Aleksandrowi Ziobro. Ponadto odznaczonych uhonorowała Wicewojewoda Wielkopolski, Marlena Maląg.

zdjecie

Podczas przemówienia jedna z nagrodzonych, Pani Magdalena Wojtasz, pięknie i wzruszająco opisała istotę relacji nauczyciela i ucznia. Życzyła młodym ludziom, cytując Norwida, aby każda lekcja i spotkanie z nauczycielami było nie tylko przygodą dydaktyczną, ale przygodą emocjonalną, żeby nauczyciele za każdym razem zabierali ich w stronę tęczy zachwytów.

zdjecie

W tradycję IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim zdążyły wpisać się nagrody zwane „Fryderykami”. Przyznawane są one osobom, które w szczególny sposób rozsławiły dobre imię tej artystyczno-językowej szkoły, okazały bezinteresowną pomoc czy też ściśle współpracowały z uczniami oraz nauczycielami tego liceum. W tym roku Przedstawiciel Kapituły Tytularnej, Pan Jacek Bieniek, uhonorował „Fryderykami” wyjątkowe osoby: Panią Dyrektor IV Liceum Małgorzatę Jędroch, Panią Agnieszkę Dukowicz – Kujawę, Zarząd Powiatu Ostrowskiego oraz Pana Reinholda Steurera.

zdjecie

Po części oficjalnej została zaprezentowana część artystyczna zatytułowana: „Kochać jak Chopin”. Fryderyk Chopin, wielki polski kompozytor, człowiek o niezwykłej wrażliwości, od lat jest natchnieniem dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Nic więc dziwnego, że uczniowie tej szkoły słyną z artystycznych zdolności i wrażliwości. Młodzi aktorzy i soliści pod opieką nauczycielek: Agnieszki Dukowicz - Kujawy, Renaty Pacyny, Agnieszki Lisiak i Katarzyny Stempniewicz zainspirowali się tym razem miłością Fryderyka Chopina i George Sand, dlatego zaprosili wszystkich w podróż przez epoki w poszukiwaniu słynnych par kochanków. Uczniowie przypomnieli m.in. średniowieczną historię Tristana i Izoldy, nieszczęśliwą miłość Romea i Julii, romantyczne uczucie Wertera do Lotty, miłość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Basi. Uroczystość uświetnił także taneczny polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Przygodzice, w którym na co dzień tańczą uczennice IV Liceum Ogólnokształcącego. Wiele emocji przekazał również Chór IV Liceum Ogólnokształcącego. Prowadzący uroczystość życzyli wszystkim Gościom, zgodnie z przesłaniem części artystycznej, aby kierowali się w życiu miłością, bo „pośród wielu celów w życiu jeden tylko ma znaczenie, tylko kochać, być kochanym – oto nasze przeznaczenie”.

 

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 225