strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Naukowe pomysły docenione i nagrodzone
26 października 2017 roku

Naukowe pomysły docenione i nagrodzone

Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych
w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, wygrali VI edycję Konkursu Naukowego E(x)plory oraz zajęli pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Otrzymali stypendium naukowe i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA.

zdjecie

Konkurs dla Młodych Naukowców E(x)plory jest wieloetapowy, składa się z trzech etapów:

Etap I: W pierwszym etapie Młodzi Naukowcy zgłaszają projekty za pośrednictwem formularza on-line zamieszczonego na stronie www.explory.pl Najlepsze zgłoszone w tym etapie projekty przechodzą do etapu regionalnego.

Etap II: Młodzi Naukowcy prezentują wyniki swoich badań na Regionalnych Festiwalach Naukowych E(x)plory odbywających się w różnych miastach Polski w okresie wiosennym (marzec – maj). Spośród prezentowanych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu.

Etap III: Finał konkursu odbywa się jesienią (wrzesień/ październik) w ramach organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii wydarzenia - Gdynia E(x)plory Week W tym roku Gdynia E(x)plory Week 2017 odbył się 18-21.X.2017 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologiczny w Gdyni. W pierwszym etapie konkursu zgłoszono niecałe 200 projektów, w finale walczyło 35 najlepszych prac wyłonionych w Regionalnych Festiwalach Naukowych.  

zdjecie

Pierwsze miejsce otrzymał projekt Jakuba Jędrzejewskiego i Michała Zwierza 
z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pt. Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT)silnik mikrofalowy.Projekt polegał na zbudowaniu
i przebadaniu silnika mikrofalowego podobnego do silnika EmDrive autorstwa Rogera Shawyera. Jest to innowacyjny silnik, który może działać w próżni. Zasilany jest wyłącznie energią elektryczną. Głównym elementem silnika jest wnęka rezonansowa o kształcie ściętego stożka wykonanego z blachy aluminiowej, do której są doprowadzane mikrofale. Charakteryzuje się ona wysoką dobrocią, jej wymiary są zaprojektowane tak, aby zapewnić rezonans. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkudziesięciu miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru ruchu satelitów. Opiekunem naukowym Jakuba i Michała jest dr Paweł Sobczak.

 

- Projekty, które tworzymy są od początku do końca są naszymi autorskimi pomysłami – mówi Michał Zwierz, współtwórca zwycięskiego projektu.

- Naszym wspólnym marzeniem jest kształtowanie otoczenia, w którym żyjemy, dlatego chcemy, aby nasze projekty miały zastosowanie w praktyce – dodaje Jakub Jędrzejewski, tegoroczny laureat.

 

Nagrodą dla zwycięzców jest stypendium naukowe w wysokości 10.000 zł oraz udział w skupiającym co roku ponad półtora tysiąca uczestników konkursie 
Intel ISEF w USA. Jakub i Michał zajęli również pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra.

- W tym roku po raz drugi finałowi Konkursu Naukowego E(x)plory towarzyszył internetowy plebiscyt Innowator Jutra, którego celem jest wyłonienie najciekawszej osobowości naukowej młodego pokolenia – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

- Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów – dodaje. Michał Zwierz i Jakub Jędrzejewski w nagrodę wezmą udział w konferencji Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

 

Jakub Jędrzejewski iMichał Zwierz w plebiscycie Innowator Jutra zebrali  1746 głosów. Wygrali również nagrodę specjalną: Nagrodę Akademii Morskiej w Gdyni w kwocie 2.000 zł.

Odwiedzin: 124