strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
W Przygodzicach młodzi artyści zaśpiewali i zagrali dla Jana...
27 października 2017 roku

W Przygodzicach młodzi artyści zaśpiewali i zagrali dla Jana Pawła II

Ponad 400 młodych artystów wystąpiło w Przygodzicach podczas XI Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej - Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II. Wśród zespołów zwyciężył duet Zuzanna Zawielak, Kamila Walczak z Zespołu Szkół Salezjanek w Ostrowie i Chór z III LO w Ostrowie, a wśród solistów wygrali Weronika Sabatowska ze Szkoły Podstawowej w Doruchowie i Gwidon Waliszewski z Domu Kultury w Kotlinie.

W czwartek w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach odbył się XI Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej - Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II. W tym roku do Przygodzic zjechało ponad 400 uczestników, którzy walczyli w kategoriach wiekowych: od 12 do 15 lat oraz powyżej 15 roku życia, w zespole i solo. Podobnie jak w poprzednich latach na scenie pojawiła młodzież oraz dzieci nie tylko z powiatu ostrowskiego, ale także Kępna, Kalisza, Ostrzeszowa, Rychtala, Opatowa, Jarocina czy Milicza.

zdjeciePrzegląd tradycyjnie rozpoczęły słowa Jana Pawła II: „Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych (…) Oficjalnego otwarcia dokonał starosta powiatu ostrowskiego Paweł Rajski.

- To wspaniała, piękna impreza, która jest wielką wyspą miłości, wielką wyspą dobrego słowa dla drugiego człowieka. Niech to dobre słowo króluje tutaj nie tylko dzisiaj, ale też przez następne dni. – mówił starosta ostrowski otwierając przegląd.

zdjecie

Paweł Rajski chwilę później wraz z prezesem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego promował folder „X lat Przeglądów Piosenki Chrześcijańskiej” autorstwa Justyny Baraniak wydany przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne z inicjatywy jego prezesa, przy finansowym wsparciu Powiatu Ostrowskiego. W publikacji znajdują się między innymi: geneza, historia oraz i  wszyscy laureaci poszczególnych dziesięciu Przeglądów.

- W ubiegłym roku OTG wydało publikację „Święty Jan Paweł II bliżej nas”, poprosiłem wówczas Justynę Baraniak o napisanie artykułu do niej o przygodzickim przeglądzie, współpraca była tak owocna, że postanowiliśmy wydać odrębny folder poświęcony 10-leciu przeglądu – mówi Marian Nowak.

Jeden z pierwszych egzemplarzy folderu, który powstał przy znacznym wsparciu finansowym z budżetu Powiatu Ostrowskiego otrzymał starosta ostrowski, który podkreślał, że w ciągu dekady nieśmiały pomysł rozrósł się do bardzo dużego przedsięwzięcia artystyczno-organizacyjnego. W pierwszym przeglądzie wzięło udział 16 zespołów i 9 solistów, czyli łącznie blisko 150 osób, w tym roku liczba uczestników wyniosła ponad 400. W ponad 70 występach licznie zebrana w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach publiczność mogła obejrzeć i wysłuchać młodych artystów nie tylko z diecezji kaliskiej, ale także spoza niej.

zdjecie

Zwycięzcy i wyróżnieni:

Kategoria wiekowa do lat 15:

Zespoły:

1. miejsce - Zuzanna Zawielak, Kamila Walczak z Zespołu Szkół Salezjanek w Ostrowie,

2. miejsce - Szkoła Podstawowa w Rychtalu – Zespół „Schola FIO”,

3. miejsce - Zespół Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie,

Wyróżnienie:

Zespół Muzyki Dawnej „Jubilo” - Klasztor Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie,

Soliści:

1. miejsce - Weronika Sabatowska ze Szkoły Podstawowej w Doruchowie,

2. miejsce - Aleksandra Dura z Ostrowskiego Centrum Kultury,

3. miejsce - Zuzanna Klӧtzel z Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie,

Wyróżnienia:

Hanna Talar – Szkoła Podstawowa w Rychtalu,

Jan Marcinkowski – Szkoła Podstawowa we Wróblińcu,

Anna Klah – Gimnazjum nr 3 Ostrowie,

Kategoria powyżej 15 lat:

Zespoły:

1. miejsce - Chór z III LO w Ostrowie,

2. miejsce - Zespół z ZSP CKU w Przygodzicach,

3. miejsce - Chór z IV LO w Ostrowie,

Wyróżnienie:

Zespół Wokalny z Ostrowskiego Centrum Kultury,

Soliści:

1. miejsce - Gwidon Waliszewski z Domu Kultury w Kotlinie,

2. miejsce - Natalia Świtała z IV LO w Ostrowie,

3. miejsce - Patrycja Gąsiorek z ZSP CKU w Przygodzicach,

Wyróżnienie:

Maja Psiuk z Liceum Sióstr Salezjanek w Ostrowie.

Artystów oceniało jury w składzie: przewodniczący Janusz Lipiński – wieloletni dyrygent męskiego chóru Echo, Chóru Szkoły Muzycznej, także dyrygent Chóru Mieszanego „Con Forza”, Andrzej Henryk Bączyk - animator życia kulturalnego w Ostrowie i regionie, kompozytor, aranżer i dyrygent oraz ksiądz Jarosław Powąska - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej.

W dziesięcioletniej historii przeglądu na scenie oprócz młodych, zdolnych artystów pojawiali się m.in. Darek Malejonek, Mietek Szcześniak czy Marzena Ugorna, w tym roku gwiazdą imprezy był raper Tau. Działający pod tym artystycznym pseudonimem kielczanin Piotr Kowalczyk w swoich utworach często opowiada o swoim życiu oraz nawróceniu, poprzez teksty nawołuje do poszukiwania własnej drogi i realizacji marzeń.

- Robiłem straszne rzeczy. W momencie, w którym zrozumiałem, że grzech jest rzeczywisty, moje sumienie obudziło się na nowo. Zobaczyłem jak na dłoni, że mój kręgosłup jest w kształcie litery „S” i muszę go naprostować. Sami nie możemy wyleczyć ran swojego serca. To potrafi zrobić tylko Bóg – mówił podczas przeglądu Tau.

Poczynania zespołów i solistów oglądali m.in. Paweł Rajski – starosta Powiatu Ostrowskiego, Krzysztof Rasiak– wójt gminy Przygodzice, Janina Wojtasiak -  przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice, ks. kanonik Marcin Taisner, Kazimierz Niziołek - wiceprzewodniczący Rady Gminy Przygodzice, Robert Kaczmarek - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, Wacława Muzyka - wiceprezes Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów czy Tadeusz Garbaciak i Janusz Jakubek z Przygodzickiego Stowarzyszenia Absolwentów.

Organizacją przeglądu zajęli się: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z radą rodziców oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Współorganizatorami byli Powiat Ostrowski i Gmina Przygodzice wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach. Finansowo przedsięwzięcie wsparli firma Centnas, Przygodzickie Stowarzyszenia Absolwentów, Miasto Ostrów Wielkopolski, MZK Ostrów oraz senator RP Łukasz Mikołajczyk i Tomasz Ławniczak - poseł na Sejm RP.

Odwiedzin: 241