strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Unijne miliony na powiatowe inwestycje
22 grudnia 2017 roku

Unijne miliony na powiatowe inwestycje

Dwie umowy na dofinansowanie realizowanych przez Powiat Ostrowski inwestycji o wartości ok. 20 mln złotych podpisał w dniu 19 grudnia 2017 r. w Ostrowie Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

zdjecie

Otrzymane przez powiat bezzwrotne wsparcie pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwszy projekt i pierwsza podpisana w Starostwie Powiatowym umowa na dofinansowanie dotyczy rozbudowy Centrum Kształcenia Praktycznego dofinansowanego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

zdjecie

Jak mówił Starosta Ostrowski jest to przedsięwzięcie przygotowywane od dwóch lat w sensie nie tylko projektu architektonicznego, ale także opracowywania konkretnych powierzchni i wyposażenia pod zapotrzebowanie i profile szkół, które korzystać będą z CKP.

- ‘’Centrum Kształcenia Praktycznego jest projektem wychodzącym znacznie poza Powiat Ostrowski. Bo w naszej strategii ważne jest właśnie to, że staramy się podejmować dziania wychodzące ponad lokalność. Dziś cieszymy się z podpisanej umowy, ale w przypadku tej inwestycji sporo zaryzykowaliśmy. Rozpoczęliśmy ją z własnych środków i dziś mogę powiedzieć, że to ryzyko się opłaciło. Gdybyśmy z rozpoczęciem czekali na podpisanie, po pierwsze nie bylibyśmy w tym miejscu pod względem budowlanym, po drugie pewnie realizowalibyśmy zadanie za większe pieniądze, bo rynek budowlany jest dziś bardzo trudny’’ – powiedział Paweł Rajski.

zdjecie

zdjecie

Równolegle prowadzony jest przetarg na dostawę wyposażenia do CKP. Planowane zakończenie prac budowalnych to kwiecień przyszłego roku, a obiekt ma przyjąć uczniów i służyć bazą dydaktyczna już w nowym roku szkolnym.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli także udział: Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski, Aleksandra Kierstein Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego oraz dyrektorzy ostrowskich szkół, które korzystać będą z CKP, a także pracownicy Starosta Powiatowego odpowiedzialni za przygotowywanie wniosków unijnych.

zdjecie

Tego samego dnia w ostrowskim szpitalu podpisana została umowa na dofinansowanie budowy Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii wraz Wielkopolskim Centrum Leczenia Oparzeń, które powstanie na I piętrze w nowo wybudowanym skrzydle ostrowskiego szpitala.

zdjecie

- ‘’Projekt Powiatu Ostrowskiego znalazł się w gronie 16, które otrzymały dofinansowanie. Aby tak się stało musiał potwierdzić swoją zasadność m.in. w Ministerstwie Zdrowia. Warto podkreślić, że w gronie projektów wybranych do dofinansowania zalazły się nieliczne projekty powiatowe. To będzie pierwsza umowa z tej grupy na zadanie bardzo ważne i potrzebne w zabezpieczeniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców Wielkopolski’’ -  powiedział Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wartość tego projektu oszacowana został na ponad 7,7 mln, zł z czego dofinansowanie wyniesie 6,5 mln zł.

- ‘’Dzięki zaangażowaniu wielu dało się odnieść sukces, bo tak traktujemy fakt, że z kilkudziesięciu aplikujących nasz wniosek znalazł się w gronie dofinansowanych. Szczególnie cieszy mnie, że w ramach tego zadania powstaje Wielkopolskie Centrum Oparzeń, pokazujemy w ten sposób, że także poza Poznaniem może w służbie zdrowia powstać coś o znaczeniu regionalnym’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Projekt obejmuje zarówno roboty budowlane, jak i zakup nowoczesnego wyposażenia. Finał tej inwestycji powinien nastąpić jesienią przyszłego roku.  

O tym jak jest to potrzebny oddział przekonywał Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala, przedstawiając statystykę przyjęć na chirurgu i dziecięcej i oparzeniówce. W 2016 r. na oddział przyjęto 1850 pacjentów, na oparzeniówkę 51 a liczba wykonanych operacji wyniosła 1143. Do połowy 2017 r. przyjęć było 1813, na oddział oparzeń trafiło 77 pacjentów, a liczba wykonanych operacji wyniosła 1291.

zdjecie

W podpisaniu udział wzięli także: Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, Wicestarosta Roman Pacholczyk Członkowie Zarządu Powiatu Jerzy Łukasz Walczak i Marek Ewiak, Dyrektor szpitala Dariusz Bierła, kierownicy oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii oraz Oddziału Oparzeń Witold Miaśkiewicz i Krzysztof Grala a także pracownicy Starosta Powiatowego odpowiedzialni za przygotowywanie wniosków unijnych.

zdjecie

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 234