Wielkopolski Rolnik Roku 2008
22 marca w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala VIII edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2008, na której zostały wręczone statuetki Siewcy dla najlepszych rolników województwa wielkopolskiego. Wśród nominowanych rolników wyróżnienia z naszego powiatu otrzymali Władysław Całka i Tadeusz Zatylny.W uroczystej Gali wzięli udział przedstawiciele samorządu Powiatu Ostrowskiego: Piotr Walkowski przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego oraz Krzysztof Rasiak wicestarosta ostrowski.
Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa. Ponadto wyróżnieni rolnicy mogą pochwalić się dobrą organizacją pracy
i efektami ekonomicznymi. Ich działania charakteryzuje dbałość o środowisko naturalne oraz wysoka estetyka gospodarstw.
Bardzo się cieszę, że wśród nominowanych znaleźli się rolnicy z naszego powiatu. Fakt ten świadczy o tym, że w dzisiejszym rolnictwie można wiele dokonać między innymi poprzez wprowadzanie nowych technologii
i umiejętności wykorzystywania szans, które prowadzą do osiągnięcia sukcesu na konkurencyjnym europejskim rynku. W obecnych czasach mamy rolników nowoczesnych, wykształconych i ambitnych. Serdecznie gratuluję wyróżnienia
i życzę dalszych sukcesów w rozwoju gospodarstw rolnych – podkreśla Krzysztof Rasiak, wicestarosta ostrowski.
Do tegorocznej edycji konkursu nominowano 18 rolników województwa wielkopolskiego. Wyboru najlepszych wielkopolskich gospodarzy dokonuje powołana przez Zarząd Województwa Kapituła, która wizytuje zgłoszone do konkursu gospodarstwa. Warto podkreślić, że członkiem Kapituły był Piotr Walkowski prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Podczas uroczystej Gali Marszałek Województwa Wielkopolskiego
i Przewodniczący Kapituły Konkursu wręczyli szczególne wyróżnienie -statuetkę „Siewcy” Władysławowi Całce za całokształt jego działalności oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie pszczelarstwa.
Nominowani rolnicy z powiatu ostrowskiego:
Kategoria: Produkcja Roślinna lub Zwierzęca
Tadeusz Zatylny wraz z rodziną prowadzi w miejscowości Zamość, gmina Sieroszewice 106 hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej i trzodzie chlewnej.
Kategoria: Inne Dziedziny Działalności Rolniczej
Władysław Całka wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo pszczelarskie
w Rososzycy, gmina Sieroszewice. W skład gospodarstwa wchodzi 12 pasiek, 800 rodzin pszczelich, produkujących miód pszczeli, pyłek kwiatowy, propolis, wosk pszczeli i mleczko pszczele.