strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Staże zawodowe techników mechatroników z Zespołu Szkół...
7 marca 2018 roku

Staże zawodowe techników mechatroników z Zespołu Szkół Technicznych w Niemczech

W poniedziałek 5.03.2018 swoje praktyki zawodowe w niemieckim centrum kształcenia zawodowego Hildburghӓuser Bildungszentrum e.V., w zawodzie technik mechatronik, rozpoczęło 20 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych z Ostrowa Wielkopolskiego.

Celem pobytu uczniów ZST w niemieckiej placówce jest nauka programowania maszyn sterowanych numerycznie (CNC), obsługa programu Auto CAD 3D i nauka obsługi frezarki sterowanej numerycznie. Efektem pracy ostrowskich mechatroników będzie przygotowanie programu do wykonania liter alfabetu na maszynie CNC i ich wykonanie, w tworzywie sztucznym. Przygotowany przez uczniów alfabet będzie przekazany przez Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych wybranemu przedszkolu z Powiatu Ostrowskiego. W ten sposób efekty pracy uczniów ZST będą wykorzystywane w przyszłej edukacji przedszkolaków.

zdjecie


W stażu zawodowym w HBZ Hildburghausen uczestniczą: Jakub Stodolski, Patryk Michalak, Karol Matylewicz, Dominik Sołtysiak, Wojciech Pacyna, Szymon Sobczyński, Michał Jakubek, Filip Szulczyński, Damian Hamiga, Eryk Chmielarski, Dawid Bartoszek, Artur Markuszewski, Nikodem Palibuda, Adrian Panek, Szymon Stempniak, Maciej Gatner, Krzysztof Marczydło, Nikodem Parysek, Damian Poterek, Rafał Walczak.

zdjecieOpiekunami grupy jest dwoje nauczycieli języka niemieckiego z ZST – Dorota Sobczak i Dominika Sadowska. Uczniowie kończą swój staż w piątek 16.03.2018. Pobyt mechatroników z ZST, w niemieckiej placówce doskonalenia zawodowego jest możliwy dzięki realizowanemu projektowi pn.: „Staże zagraniczne uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim”. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus+, co jest efektem współpracy Dyrekcji i kadry zawodowej ZST i Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Wartość pozyskanego dofinansowania wynosi 630 775 PLN. W ramach przygotowanego projektu,  76 uczniów Zespołu Szkół Technicznych będzie realizować swoje praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii (50 uczniów) i w Niemczech (26 uczniów) pod nadzorem 8 nauczycieli. Pozostałe staże zawodowe będą realizowane w następujących zawodach i terminach:

- Technik energetyki odnawialnej – 6 uczniów – staże w niemieckim centrum kształcenia zawodowego w regionie Turyngia, w terminie 17.09.18-28.09.18,

- Technik elektronik – 20 uczniów – staże w angielskich firmach branży elektronicznej w Hrabstwie Devon, w terminie 16.04.18-27.04.18 oraz 10.09.2018-21.09.2018,
- Technik informatyk – 10 uczniów – staże w angielskich firmach branży informatycznej w Hrabstwie Devon, w terminie 21.05.18-1.06.18. Swoje staże zawodowe ukończyło już 10 techników informatyków we wrześniu 2017.
- Technik grafiki komputerowej – 10 uczniów – staże w angielskich firmach branżowych w Hrabstwie Devon, w terminie 10.09.18-21.09.18.


zdjecie Zespół Szkół Technicznych to szkoła pionierska w dziedzinie współpracy zagranicznej wśród szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Była pierwszą placówką, która szczyciła się posiadaniem stałego partnera w Niemczech, dzięki czemu realizowane były pierwsze w powiecie staże międzynarodowe uczniów i wymiany doświadczeń kadry nauczycielskiej. Realizowany projekt to efekt wdrażanej strategii internacjonalizacji działalności edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

zdjecie

Odwiedzin: 115