strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Święto patrona z Ambasadorem Peru
7 marca 2018 roku

Święto patrona z Ambasadorem Peru

W Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych świętowano 200-lecie urodzin patrona Ernesta Malinowskiego. O wybitnym polskim inżynierze, który za sprawą swych osiągnięć został honorowym obywatelem Peru, opowiedział gość specjalny Ambasador Peru JE Alberto Salas-Barahona.

Polski inżynier drogowy i kolejowy, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej Ernest Malinowski został patronem technikum i szkoły zawodowej w Zespole Szkół Budowlano Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim (ZSB-E) w styczniu ubiegłego roku. Jak podkresliła dyrektor szkoły Honorata Sachowska-Barańczak od tamtej pory Ernest Malinowski jest inspiracją i drogowskazem dla uczniów jak dążyć do celów, które wydają się praktycznie niewykonalne. I to właśnie nieustającej inspiracji oraz odwagi w realizacji marzeń życzył całej społeczności szkolnej ZSB-E Starosta Ostrowski, Paweł Rajski podczas uroczystości 7 marca 2018r.

zdjecie

Biografię i najbardziej znane osiągnięcia patrona szkoły przybliżył dr Piotr Wiertelak.

zdjecie

Jednak dokonania Ernesta Malinowskiego są najlepiej znane i na co dzień doceniane przez mieszkańców Ameryki Południowej. O wkładzie w rozwój gospodarczy oraz walkę niepodległościową Peru opowiedział gość specjalny uroczystości Ambasador Peru. Jego Ekscelencja Alberto Salas-Barahona podkreślił, że pamięć o Erneście Malinowskim w Peru jest ciągle żywa. Polak wzbudzał szacunek swoim solidnym wykształceniem i innowacyjnością rozwiązań technicznych. Budowle Ernesta Malinowskiego do dziś wykorzystywane są głównie w zakresie przemysłu wydobywczego.

zdjecie

Warto podkreślić, że za pośrednictwem Ambasady Peru oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu nawiązana została współpraca pomiędzy polskimi i peruwiańskimi uczelniami wyższymi. Jak podkreśliła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Ernest Malinowski zbudował autorytet branżowca, inżyniera, technika, który może być wzorem dla kolejnych pokoleń.

zdjecie

Z okazji święta patrona po raz pierwszy wręczono „Ernesty” – statuetki wykonane przez lokalnego artystę Marcina Szorskiego.

zdjecie

Autor osobiście wyjaśnił symbolikę swojego dzieła, które przedstawia tory kolei transandyjskiej wspinające się stromo na kolejne poziomy wysokościowe wykonane ze szkła w barwach narodowych Polski i Peru. Statuetki wręczono osobom i instytucjom wspierającym rozwój szkoły. Wśród nagrodzonych znalazł się Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Ryszard Glapa z Cechu Rzemiosł Różnych, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa reprezentowana przez Mirosława Karolaka, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji z Sewerynem Kaczmarkiem na czele oraz Biblioteka Publiczna reprezentowana przez Włodzimierza Grabowskiego.

zdjecie

Święto patrona z udziałem tak zacnych gości było okazją do zaprezentowania specyfiki szkoły, która kształci w kierunkach: kolejowych, budowlanych, geodezyjnych i związanych z projektowaniem zieleni. Na zakończenie młodzież dała popis zdolności artystycznych udowadniając, że Ernest Malinowski inspiruje w każdej dziedzinie.

zdjecie

Z wizytą Ambasadora Peru związana jest jeszcze jedna ciekawostka. W szkole zaprezentowano stare pocztówki z bogatego prywatnego zbioru JE Alberto Salas-Barahona. Jak wyjaśnił specjalny gość obchodów, kolekcja bierze swój początek od pocztówki zakupionej w Paryżu z wizerunkiem mostu Ernesta Malinowskiego. Obecnie zbiór liczy 3.000 sztuk, z których kilkaset związanych jest właśnie z osiągnięciami Ernesta Malinowskiego.

zdjecie

Odwiedzin: 161