strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Jubileuszowe Warsztaty Dziennikarskie
12 marca 2018 roku

Jubileuszowe Warsztaty Dziennikarskie

Za nami X edycja Powiatowych Warsztatów Dziennikarskich, które co roku organizuje I Liceum Ogólnokształcące. Dla redaktorów szkolnych gazet jest to zawsze spotkanie z ciekawymi ludźmi oraz okazja do podszlifowania swoich umiejętności.

Jubileuszowe Warsztaty Dziennikarskie odbyły się 5 marca 2018 roku. Do auli I Liceum Ogólnokształcącego im.  ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w  Ostrowie Wielkopolskim zaproszono redakcje gazet ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Młodzież i ich opiekunów powitał Starosta Ostrowski Paweł Rajski, który objął imprezę honorowy patronatem oraz dyrektor szkoły dr Marek Lewicki, pełniący rolę gospodarza. Panowie w swoich wypowiedziach podkreślili, że praca dziennikarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za słowo.

zdjecie

Na zdjęciu Starosta ostrowski, Paweł Rajski.

zdjecie

Na zdjęciu dr Marek Lewicki, dyrektor I LO.

Tradycyjnie warsztaty składały się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej. Gościem specjalnym tej edycji był dr Rafał Dymczyk, wykładowca na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jednocześnie podróżnik zafascynowany Bałkanami. Wykładowca opowiadał o swojej pasji i doświadczeniach zdobytych w czasie podróży po całym świecie (zwiedził 85 krajów).

zdjecie

Na zdjęciu dr Rafał Dymczyk.

- „Pan dr Rafał Dymczyk przekazał nam wiele ciekawostek i ogromną dawkę motywacji do spełniania swoich marzeń. Na długo w mojej pamięci zostanie opowieść o Świętej Górze Athos, obyczajach filipińskich, Czekoladowych Górach, czy podróżach po Azji” – powiedział Dawid Kurek, uczestnik warsztatów.

Drugą część spotkania poprowadziła dziennikarka Radia Eska, Barbara Źródlewska–Olejnik. Redaktorka przeprowadziła praktyczne zajęcia z tworzenia radiowych newsów. Uczestnicy pracując w grupach mieli za zadanie w 10 minut przygotować dziennikarską „setkę” oraz krótką sondę dotyczącą prelekcji dra. Rafała Dymczyka.

zdjecie

Na zdjęciu Barbara Źródlewska-Olejnik z młodzieżą.

W warsztatach wzięło udział ponad 80 osób, w tym przedstawiciele redakcji ze szkół: I LO (Bomba), II LO (Bez Cenzury), III LO (Ad rem), ZSU (Nasze Szkolne To i Owo), ZSE (Feniks), ZST (ChwaZSTek) oraz uczniowie I LO uczęszczający do klasy drugiej o profilu humanistyczno – dziennikarskim.

- „Co roku jestem z młodzieżą na tych warsztatach. To wspaniała okazja do spotkania się, wymiany doświadczeń i nabycia nowych umiejętności. Bez wątpienia warsztaty poszerzają horyzonty młodych dziennikarzy” – powiedziała pani Sylwia Szubert, nauczyciel języka polskiego oraz opiekun gazety Ad rem z III LO.

Uczestnikom dopisywały dobre humory, tym bardziej, że z okazji jubileuszu dla gości przygotowano okolicznościowy tort.

- „Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu, jako przedsmaku mojej przyszłej pracy dziennikarza” – powiedziała Dominika Pietrzak, uczennica I LO.

Tradycyjnie spotkanie zaowocuje przygotowaniem tzw. „jednodniówek”, które zostaną poddane ocenie konkursowej. Rozstrzygniecie planowane jest w kwietniu.

Koordynatorkami warsztatów były: Elżbieta Kaźmierczak, Anna Przybył i Renata Kałużna, nauczycielki I LO.

Odwiedzin: 92