strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Nie lekceważyć objawów!
13 marca 2018 roku

Nie lekceważyć objawów!

Wielu pacjentów zbyt późno zgłasza się do specjalisty – to najczęstsza konkluzja pojawiająca się podczas Wielkopolskich Sympozjów Onkologicznych, których VI edycja odbyła się 9 marca 2018 w ostrowskiej Synagodze.

Sympozjum odbyło się m.in. pod patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, który na początku zapoznał zgromadzonych z charakterystyką oraz najważniejszymi inwestycjami realizowanymi w ostrowskim szpitalu.

zdjecieNa zdjęciu Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Jak podkreślano w części roboczej, celem Sympozjum była realizacja misji edukacyjnej wśród mieszkańców. Dla wielu temat raka wciąż pozostaje tabu.

- ‘‘Mamy coraz lepsze możliwości leczenia, coraz nowocześniejszy sprzęt, ale tych nowinek często nie możemy zastosować u pacjentów bo trafiają do nas w zbyt zaawansowanym stadium choroby’’ – powiedział prof. dr hab. Wojciech Golusiński kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – ‘’Prowadzimy więc misję edukacyjną, po to by mówić o chorobach nowotworowych w różnych miejscach regionu i nie tylko z lekarzami, ale pielęgniarkami, pacjentami i organizacjami społecznymi’’.

zdjecie

Na zdjęciu prof. dr hab. Wojciech Golusiński.

Organizatorzy przyznają, że w tego typu akcjach skutki są niemierzalne, ale w sensie statystycznym udało się dotrzeć już do ok. 1500 odbiorców.

- ‘’Zwiększony poziom świadomości jest dla nas celem nadrzędnym. Jeśli ktoś ma niepokój powinien iść do lekarza, a nie biec do apteki i leczyć się samemu. Taka powinna być prawidłowa reakcja’’ – mówi W. Golusiński.

Szef Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego prof. dr hab. Julian Malicki przyznaje, że sukces leży w zaangażowaniu różnych grup odbiorców.

- ‘’Do tej pory o chorobach nowotworowych rozmawialiśmy między sobą, natomiast trzeba się otworzyć rozmawiać z pacjentami, organizacjami. Początki są trudne, bo ludzie boją się mówić, ale w efekcie skutek jest na plus. Dla nas są to także dodatkowe argumenty i większa wiarygodność w dyskusjach z politykami np. o konieczności zwiększenia środków’’ – powiedział J. Malicki.

zdjecie

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. Wojciech Golusiński oraz prof. dr hab. Julian Malicki.

Statystyki tymczasem są przerażające. Wielkopolska jest w krajowej czołówce jeśli chodzi o ilość przypadków raka piersi, głowy i szyi oraz płuc. Lekarze nadal nie wiedzą co powoduje zwiększoną zachorowalność w poszczególnych obszarach. Tym bardziej, w tyle są regiony dużo bardziej uprzemysłowione.

Warto więc korzystać z każdej możliwości badań profilaktycznych, także tych, które organizują samorządy bo „zwykła’’ spirometria może uratować zdrowie i życie.  

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 178