strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Wykład w Klubie Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”
29 marca 2018 roku

Wykład w Klubie Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

W poniedziałek 26 marca 2018 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbył się wykład mgr Jarosława Biernaczyka, historyka regionalisty z II Liceum, pt. „Społeczność niemiecka Ostrowa Wielkopolskiego XVIII-XX w.”.

Prelekcja była kolejną inicjatywą prowadzoną w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. St. Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wlkp. Inicjatorem powstania klubu jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Prowadzący spotkanie, Jerzy Sówka Przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim powitał licznie zgromadzoną publiczność (ok. 200 osób) a zwłaszcza inspiratora historycznego forum -  Tomasza Ławniczaka, Posła na Sejm RP.

zdjecie

Zaproszeni goście z Klubu Historycznego, uczniowie i nauczyciele ostrowskich szkół średnich m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Usługowych i I liceum, zapoznali się z historią wymagającego sąsiedztwa dwóch narodów – Polaków i Niemców, w dziejach miasta Ostrowa od XVIII stulecia do II wojny światowej. Prelegent przybliżył zgromadzonym najważniejsze postaci, które kształtowały wielokulturowy charakter miasta. Omówił losy wybitnych wychowanków gimnazjum i ich działalność w latach II Cesarstwa Niemieckiego oraz oby wojen światowych. Wykład przedstawił kolejnemu pokoleniu słuchaczy złożony los swoistej symbiozy polsko-niemieckiej w dziejach miasta.

Józef Pietrzak

Odwiedzin: 123