strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
W podziękowaniu za patriotyzm.
30 kwietnia 2018 roku

W podziękowaniu za patriotyzm.

W Lesie Winiarskim koło Kalisza w minioną niedzielę, 29 kwietnia 2018 roku, odbyła się polowa msza święta w intencji pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców południowej Wielkopolski, w tym mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

zdjecie

W niedzielę, 29 kwietnia 2018 roku, jak co roku w winiarskim lasku, w którym stoi obelisk z tablicą upamiętniającą bestialski mordpolskich obywateli przez hitlerowców w latach 1939-1940, odprawiono uroczystą mszę polową z udziałem rodzin ofiar, kombatantów, harcerzy, pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli lokalnych samorządów i parlamentarzystów. Powiat Ostrowski reprezentował Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk.

zdjecie

Msza święta, którą odprawił ks. prałat Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry, w grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku rozstrzelano wiele osób, w tym wielu zasłużonych ostrowian, wcześniej więzionych w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Podczas niej wspominano ofiary hitlerowskiego okupanta, proszono też o modlitwę w intencji zamordowanych Polaków i ich rodzin.

- Tym, którzy tu zginęli dziękujemy za miłość i oddanie ojczyźnie, a także za patriotyzm, który powinien być wzorem dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla młodego pokolenia. Na tym leśnym skrawku ziemi, pokrytym wówczas śniegiem polała się krew – biel i czerwień połączyły się jak nasze barwy narodowe. Synowie Wielkopolskiej Ziemi zostali zabici ze ślepą nienawiścią okupanta za to, że kochali ziemię praojców - mówił podczas kazania ks. prałat.

zdjecie

Od 14 grudnia 1939 roku w Lesie Winiarskim, zwanym także „Małym Katyniem”, rozpoczęły się egzekucje Polaków przywiezionych z więzień w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Więźniom nie pozwalano na obronę, wyroki były już gotowe. Był to początek czystek, w których zamordowano ostatecznie ponad tysiąc osób. Po wojnie ekshumowano tam ponad pół tysiąca ciał. Dotychczas wyjaśniono biogramy 23 zamordowanych – zasłużonych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, głównie uczestników Powstania Wielkopolskiego, wśród nich byli też samorządowcy, bracia kurkowi, przedsiębiorcy i nauczyciele. Ich szczątki przewieziono i złożono w kwaterze powstańczej cmentarza przy ul. Limanowskiego w Ostrowie. W 1960 roku na miejscu kaźni odsłonięto pomnik, na którym umieszczono tablicę pamiątkową.

Odwiedzin: 209