strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Uroczystości Konstytucji 3 Maja
7 maja 2018 roku

Uroczystości Konstytucji 3 Maja

Uroczysta Msza św. oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Kardynała Halki Ledóchowskiego znalazły się m.in. w programie tegorocznych uroczystości związanych z obchodami 227. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

zdjecie

Od wielu lat obchody majowej konstytucji mają charakter miejsko-powiatowy i są współorganizowane przez oba samorządy.

zdjecie

* dsc_0118.jpg

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. W intencji Ojczyzny w ostrowskiej Konkatedrze, którą koncelebrowali proboszczowie ostrowskich parafii. Uczestniczyły w niej bardzo liczne poczty sztandarowe służb, organizacji społecznych oraz szkół. Po nabożeństwie rozpoczęła się część oficjalna. Okolicznościowe przemówienie wygłosił w tym roku Starosta Ostrowski, który odniósł się zarówno do rocznicy Konstytucji, jak i przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

zdjecie

Przywołał w swoim wystąpieniu m.in. postać księdza Walentego Śmigielskiego, późniejszy proboszcza i dziekana ostrowskiego, a także budowniczego kościoła farnego mianowanego przez Kardynała Ledóchowskiego, tajnym misjonarzem, za czasów kulturkampfu. Ten duchowny sprawując pieczę nad parafianami także m.in. w pobliskim Kotłowie wbrew woli zaborców utrzymywał łączności z papieżem, co wówczas było jednym z narzędzi zachowania polskości.

zdjecie

- ‘’Można zaryzykować stwierdzenie, że późniejszy wielkopolski niepodległościowy czyn powstańczy nie byłby możliwy, gdyby nie pielęgnowanie właśnie przez takich ludzi jak ks. Śmigielski ciągłości pragnień oraz postaw wśród ludu polskiego. Ojczyzna – mimo że przez zaborców zagrabiona – była bowiem obecna w polskiej świadomości kolejnych pokoleń. Mamy więc prawo – jako mieszkańcy Ostrowa, mieszkańcy Powiatu Ostrowskiego i okolicznych ziem – do dumy z faktu, że także nasi przodkowie i krewni swoimi działaniami tworzyli kolejne, niepisane artykuły majowej Konstytucji’’ – mówił Paweł Rajski.

Powiat Ostrowski jest współwydawcą wspomnień ks. W. Śmielgielskiego pt. „Wspomnień z kulturkampfu”,  książki, właśnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Podczas uroczystości trzeciomajowych odznaczeniami „Pro Patria’’ wyróżniono osoby, które są zaangażowane w kultywowanie tradycji patriotycznych. Medale te otrzymali: Beata Klimek Prezydent Ostrowa, Paweł Rajski Starosta Ostrowski, Andrzej Knopiński, radny powiatowy, wieloletni dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich.

zdjecie

Pod pomnikiem kard. Ledóchowskiego przekazano także sztandar Ostrowskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pod opiekę młodzieży Szkoły Podstawowej nr 14. Dokonał tego kapitan w stanie spoczynku Henryk Rybak, szef ostrowskiej organizacji Armii Krajowej wypełniając w ten sposób niepisany testament pamięci o swoich kolegach.

zdjecie

Także z jego inicjatywy została posadowiona na parkanie przy Konkatedrze pamiątkowa tablica poświęcona 60. Pułkowi Piechoty. Podczas uroczystości odsłonięta została przez H. Rybaka i Prezydent Ostrowa.

Odwiedzin: 197