strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Szybowcowe Mistrzostwa Świata już wkrótce na lotnisku w...
14 czerwca 2018 roku

Szybowcowe Mistrzostwa Świata już wkrótce na lotnisku w Michałkowie

Największa impreza szybowcowa na świecie w tym roku odbędzie się w Michałkowie. Nie ma drugiej imprezy o tak wysokiej randze, o tak wysokiej frekwencji i takim dużym prestiżu. Sportowym emocjom i podniebnym pokazom będzie przyglądać się międzynarodowa publiczność.

Aeroklub Ostrowski w dniach 7-22 lipca 2018 roku będzie rozgrywał zawody w trzech klasach: club, 15 metrowa i standard. Weźmie w nich udział ponad 130 pilotów z  najwyższej, światowej czołówki, w tym nr 1 światowego rankingu od wielu lat, polska gwiazda tego sportu- Sebastian Kawa.

zdjecie

Międzynarodowa Organizacja Lotnicza FAI podjęła decyzję o przydzieleniu organizacji 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata Aeroklubowi Polskiemu już w roku 2015 roku.

- Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że właśnie tutaj możemy zorganizować tak ważne zawody. Z drugiej strony spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Teraz mamy podniesioną poprzeczkę jeszcze wyżej- powiedział Maciej Całka- dyrektor zawodów.

FAI doceniła poziom organizacyjny i doświadczenie Aeroklubu Ostrowskiego, który z powodzeniem przez ostatnie 25 lat rozgrywa na swoim lotnisku jedne z największych zawodów szybowcowych w Europie nazywane „Ostrów Glide”. Rozgrywano także kilka edycji Mistrzostw Polski a także duże międzynarodowe imprezy m.in. Mistrzostwa Europy.

zdjecie

Budżet mistrzostw szacowany jest na blisko 1 mln złotych. Takie środki musieli zapewnić organizatorzy, żeby móc podjąć się zadania. Zawody nie byłyby się w stanie odbyć bez licznych sponsorów, którzy spotkali się w dniu 13 czerwca 2018 roku podczas konferencji prasowej na terenie lotniska w Michałkowie.

Swój wkład w organizację imprezy ma m.in Powiat Ostrowski. Przed zawodami powinna być już gotowa ścieżka rowerowa z Ostrowa do Michałkowa – powiatowa inwestycja. Na oglądanie szybowcowych mistrzostw będzie można wybrać się na dwóch kółkach.

Zależy nam bardzo, by przed pełnią sezonu i przed największymi zawodami szybowcowymi udało się to zrobić. Wykonawca obiecał nam, że terminu dotrzyma i sądząc po tempie prac wszystko powinno się udać- powiedział na konferencji Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Środki na budowę ścieżki Powiat Ostrowski pozyskał z unijnego programu likwidacji niskiej emisji. Wyda na to zadanie 3,7 mln zł ze środków unijnych i budżetu Powiatu Ostrowskiego.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 134