strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Konkurs historyczny szkół mundurowych
18 czerwca 2018 roku

Konkurs historyczny szkół mundurowych

Zespół uczniów z klasy I a LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach w składzie: Patrycja Gąsiorek, Ernest Zimmermann oraz Cezary Nalepa znalazł się w gronie 12 zespołów laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego dla szkół mundurowych pt. „Policjanci w służbie historii”.

zdjecie

Nagrodą w konkursie jest wyjazd edukacyjny do Miednoje (Rosja), gdzie znajduje się polski cmentarz wojenny, na którym spoczywają pomordowani przez NKWD w czasie zbrodni katyńskiej polscy policjanci. Ale to nie koniec dobrych wiadomości, bowiem w gronie wyróżnionych zespołów znalazł się drugi zespół ZSP CKU w składzie Kaja Grabowska oraz Kacper Górecki, również z klasy I a LO. Wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe. Celem konkursu jest przywracanie pamięci o funkcjonariuszach przedwojennej Policji Państwowej. Konkurs miał charakter wielozadaniowy: uczniowie musieli znaleźć i opisać miejsce pamięci związane z przedwojenną Policją Państwową oraz wybraną postacią Policjanta, opisać życiorys tego Policjanta (wymagało to docierania do dokumentów, opracowań, przedwojennej prasy itd.), przeprowadzić lekcję o tym Policjancie (nie tylko dla uczniów swojej szkoły) oraz nakręcić krótki filmik na jego temat. Do tegorocznej, drugiej edycji konkursu zgłosiło się 113 zespołów, natomiast 57 zespołów ukończyło i wysłało w terminie prace konkursowe.

zdjecie

Jury złożone z przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komendy Głównej Policji wybrało 12 laureatów oraz przyznało 26 wyróżnień. Opiekunem obu nagrodzonych zespołów uczniów jest Rafał Byzia. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc bardzo wielu osób z różnych instytucji i firm, którym chcemy bardzo podziękować za ogromne wsparcie

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 75