strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Finał Ogólnopolski XI Olimpiady Historycznej „Losy...
12 czerwca 2018 roku

Finał Ogólnopolski XI Olimpiady Historycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...’’- laureat z maturą

Szymon Pisula z ostrowskiego Technikum Nr 3 im. Ernesta Malinowskiego w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych uzyskał zwolnienie z matury z historii i tytuł laureata Olimpiady Historycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...’’. Decydujące zawody finałowe zorganizowano w dniach 7-9 czerwca 2018 r. w Warszawie.

Tegoroczna edycja Olimpiady „Losy żołnierza polskiego…” obejmowała okres 1887-1922. Uczestników zmagań krajowych wyłoniono na podstawie czterech etapów: szkolnego, rejonowego, wojewódzkiego i pierwszej części zawodów finałowych (praca pisemna). Do drugiej części rywalizacji ogólnopolskiej zakwalifikował się m.in. reprezentant ZSB-E w Ostrowie Wielkopolskim Szymon Pisula z klasy BG2. Jego opiekunem był nauczyciel historyk Jarosław Maląg. Decydujące, finałowe zmagania przeprowadzono aż w dziewięciu konkurencjach: znaki i odznaczenia, eksponat, malarstwo batalistyczne, broń i barwa, literatura i poezja, Warszawa 1887-1922, pieśń, geografia militarna, oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie.

zdjecie

Pierwsze cztery rozegrano w Muzeum Wojska Polskiego, następne cztery w Centralnej Bibliotece Wojskowej, a ostatnią w zabytkowych punktach stołecznego miasta. Głównym organizatorem zmagań było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W wolnej chwili od rywalizacji uczniowie uroczyście złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i mogli podziwiać grupę rekonstrukcyjną Szwadronu Jazdy Polskiej w Starej Miłosnej. Dla nauczycieli prawdziwe przeżycie stanowił jednak pobyt w Belwederze w pierwszym dniu imprezy. Uroczyste ogłoszenie wyników Olimpiady miało miejsce w Galerii Porczyńskich.

– Poziom Olimpiady pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym należy ocenić bardzo wysoko. Pobyt w Warszawie dostarczył uczestnikom sporej dawki niezapomnianych wrażeń. Każdy uczestnik, jak i nauczyciel otrzymał zestaw wartościowych książek o tematyce historycznej. Na słowa pochwały zasłużył Szymon Pisula. Już przed przyjazdem do stolicy wywalczył sobie zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii dzięki dobrze napisanej pracy pisemnej w pierwszej części zawodów finałowych. W Warszawie do tej zdobyczy dorzucił jeszcze tytuł laureata. Był jedynym uczniem wywodzącym się z technikum, który znalazł się w stawce ogółem 49 startujących z obszaru całej Polski. Ponadto warto nadmienić, że już po raz trzeci uczeń wywodzący się z naszej szkoły wziął udział w zawodach finałowych. Poprzednie dwa razy sztuki tej dokonał Miłosz Niwa. – podsumował Jarosław Maląg,

W czasie uroczystości zostały wręczone medale Pro Patria dla zasłużonych dla Olimpiady nauczycieli, w tym dla opiekuna Szymona Pisula- Jarosława Maląga,  i członków komisji wojewódzkich.

Odwiedzin: 53