strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Telefon alarmowy, opaski z GPS-em i spotkanie informacyjne
1 sierpnia 2018 roku

Telefon alarmowy, opaski z GPS-em i spotkanie informacyjne

Przed kilkoma dniami spotkali się ze Starostą Ostrowskim by odebrać gratulacje za koordynowanie spektakularnej akcji poszukiwawczej, w której uratowano 80-letnią panią Zdzisławę, dziś zaprosili dziennikarzy na specjalną konferencję prasową zwołaną, by opowiedzieć o swojej działalności i przedstawić mieszkańcom Ostrowa i powiatu ostrowskiego o planach na przyszłość, a na jutro zaplanowali spotkanie dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby pomagać w niesieniu pomocy zaginionym.


Mowa o członkach działającego od niedawna ostrowskiego stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy, którzy do tej pory brali udział w kilku akcjach poszukiwawczych. Najgłośniej jednak jest bez wątpienia o ich ostatnim sukcesie, który należy przypisać również policjantom, strażakom zawodowym i ochotnikom, a także mieszkańcom Ostrowa i okolic – osobom związanym z działaniami, dzięki którymi została znaleziona cała i zdrowa 80-letnia ostrowianka.

– ‘’Pani Zdzisława dziś lub jutro opuści szpital i wróci do rodziny’’ – mówił podczas konferencji Błażej Busza, koordynator stowarzyszenia. – ‘’Lekarz badający odnalezioną stwierdził, że jej stan zdrowia jest tak dobry, że hospitalizacja nie byłaby konieczna, jednak i tak profilaktycznie została zatrzymana na obserwacji w szpitalu. Jej rodzina zadeklarowała, że pani Zdzisława otrzyma specjalną opaskę z GPS-em, tak, by w przypadku podobnej sytuacji można ją było błyskawicznie zlokalizować’’.

Członkowie stowarzyszenia zdradzili, że w planach mają zakup opasek dla starszych osób. – ‘’Ich koszt jest niewielki, a przecież życia nie można mierzyć w pieniądzach’’ – dodał Błażej Busza.

W akcji poszukiwania 80-latki wzięło udział w sumie ponad 80 osób, które przeszukały ok. 2,5 kilometra kwadratowego. Podczas konferencji zaprezentowano też dane dotyczące wcześniejszych akcji koordynowanych przez stowarzyszenie oraz działającej w jego ramach grupy poszukiwawczo-ratowniczej. Należą do niej zarówno wykwalifikowani ratownicy, jak i zwykli mieszkańcy. Wszystkich łączy chęć ratowania ludzkiego życia w sytuacjach kryzysowych, a hasło, które im przyświeca brzmi: „Każdy może mieć przyjaciela, ale ten który przejdzie wszystko, aby Cię znaleźć, będzie wszystkim, czego będziesz potrzebować”.

zdjecie

‘’Stowarzyszenie zostało powołane z myślą o wypełnieniu luki w zakresie potrzeb związanych z bezpieczeństwem, m.in. jako rozwijanie umiejętności wśród ludności cywilnej w ramach szybszego, i wspomagającego jednostki do tego powołane, działania operacyjnego, a także zagospodarowanie potencjału ludności cywilnej w obliczu sytuacji kryzysowych’’– mówi Rafał Kaczmarew, wiceprezes stowarzyszenia. – ''Pragnę podkreślić, że nie zamierzamy wchodzić w kompetencje służb, chcemy z nimi ściśle współpracować, po to by zwiększyć szanse osób poszukiwanych na przeżycie''.

Obecni podczas konferencji członkowie Szukamy i Ratujemy Błażej Busza, Rafał Kaczmarew i Patryk Płomiński zdradzili, że byli bardzo zaskoczeni ogromnym odzewem ze strony mieszkańców miasta i okolic, którzy tłumnie zjawiali się na każdej koordynowanej przez nich akcji poszukiwawczej. W związku z tym, oprócz obecności w mediach społecznościowych, stowarzyszenie postanowiło uruchomić numer alarmowy, na który będą mogli dzwonić wszyscy poszukujący członków swoich rodzin czy znajomych. Numer 731 112 113 zostanie uruchomiony 2 sierpnia 2018 roku w trybie dyżurnym. Przez całą dobę urzędować będą przy nim członkowie stowarzyszenia, którzy podkreślają, że najważniejsze jest błyskawiczne działanie, nie należy bowiem czekać 24 czy 72 godzin.  

zdjecie

– ‘’Jestem pod wrażeniem tego, że tak wiele osób bezinteresownie zaangażowało się w dotychczasowe akcje. Pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz – służby: policja i straż pożarna fantastycznie współpracują ze społecznikami, wspierają ich w działaniach. Nie ma zaboru kompetencji, bo jeśli chodzi o ratowanie człowieka nikt nie może wychodzić przed szereg, to ma być działanie wspólne i dobrze zorganizowane’’ – powiedział obecny podczas konferencji Paweł Rajski, Starosta Ostrowski dodając, że kiedy przed kilkoma dniami spotkał się z uczestnikami pozytywnie zakończonej akcji uratowania 80-latki podziękował im za zaangażowanie, ale przyznał, że nie sposób znaleźć wystarczające słowa uznania dla tych, którzy ratują ludzkie życie. – ‘’Podczas tego spotkania pytałem czego stowarzyszenie potrzebuje, by skuteczniej ratować ludzi, odpowiedziano mi, że najważniejsze są teraz środki łączności, zadeklarowałem więc zakup sprzętu’’.

zdjecie

Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy wciąż poszukuje nowych członków. Otwarte spotkanie „Ratuj z nami!” odbędzie się w czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, o godzinie 17:30 w auli Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie ono poświęcone przybliżeniu działań stowarzyszenia oraz działającej w jego ramach grupy poszukiwawczo-ratowniczej. Dla zainteresowanych chcących wstąpić w szeregi tej organizacji stowarzyszenie przewiduje prezentacje związane z działaniami w sytuacjach kryzysowych.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 215