strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Dofinansowanie do drogi Strzegowa-Gostyczyna
17 sierpnia 2018 roku

Dofinansowanie do drogi Strzegowa-Gostyczyna

Ponad 1,6 mln zł dofinansowania z rządowego programu otrzyma Powiat Ostrowski na modernizację drogi powiatowej Strzegowa-Gostyczyna w Gminie Nowe Skalmierzyce. W dniu 16 sierpnia 2018 r.  w „n Klubie’’ podpisano w tej sprawie stosowne dokumenty.

zdjecie

To trzeci wniosek złożony przez Powiat Ostrowski, który otrzymał dofinansowanie z funduszy rządowych. Dwa wcześniejsze na modernizację ul. Wiklinowej oraz przebudowę drogi Kaczory-Baby pochodziły z funduszy Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Droga do Gostyczyny wykonana zostanie ze środków Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. W Wielkopolsce na ten cel przeznaczono 40,3 mln zł.

zdjecie

- ‘’To druga alokacja jeśli chodzi o środki przeznaczane na rozwój infrastruktury drogowej. Pierwsza obejmowała środki na 65 mln zł, a ta na 40,3 mln zł. I Wielkopolska znalazła się na drugim miejsce w kraju pod względem ilości przyznanych środków. Od 2016 r. dla Powiatu Ostrowskiego przekazano 5,5 mln zł. Cieszymy się, że pieniądze trafiają w dobre ręce. Dofinansowanie otrzymują bowiem najlepsze projekty, a umowy podpisujemy dopiero wtedy kiedy mamy pewność co do realizacji projektu, że nie będzie żadnego zwrotu pieniędzy’’ – powiedziała Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski.

Ze strony władz powiatu Ostrowskiego umowę podpisali Starosta Paweł Rajski oraz wicestarosta Roman Pacholczyk. Starosta podkreślał, że powiat skutecznie pozyskuje fundusze z różnych źródeł, bo potrzeb w drogownictwie jest wiele mimo, iż z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczane są coraz większe kwoty. W 2015 r. było to ok. 12 mln zł, w 2016 ponad 12 mln zł. W 2017 r. ponad 22 mln zł, a tylko do sierpnia 2018 r. na inwestycje i zadania drogowe przeznaczono ponad 23 mln zł.

zdjecie

– ‘’Nie jest sztuką finansować wszystko z własnych środków. Ważne, aby mieć umiejętność pozyskiwania ze środków zewnętrznych. I taka umiejętność mamy. Droga Strzegowa-Gostyczyna to trzecie zadanie, które uzyskuje wsparcie z funduszy rządowych, za które serdecznie w imieniu wszystkich radnych dziękujemy’’ – powiedział Paweł Rajski starosta Ostrowski.

zdjecie

- ‘’Podczas rozmów z Wojewodą Wielkopolskim sugerowaliśmy, aby w obliczu dużego zapotrzebowania przewyższającego kilkakrotnie możliwości, przynajmniej jedna droga w każdym powiecie, bez względu na to czy kategorii gminnej czy powiatowej, miała szansę na dofinasowanie’’ – powiedział Tomasz Ławniczak poseł na Sejm.

W ramach tego programu samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 60 proc. Budowa drogi Strzegowa-Gostyczyna (I etap) kosztować będzie ok. 3 mln zł. W tym dofinansowanie rządowe wynosi 1,6 mln zł, 350 dokłada Gmina Nowe Skalmierzyce, pozostałe środki pochodzą z budżetu Powiatu Ostrowskiego. Prace budowalne na tym odcinku już się rozpoczęły.  

 

 

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 350