strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Zagrożenie aktem antyterrorystycznym współczesnej szkoły
26 września 2018 roku

Zagrożenie aktem antyterrorystycznym współczesnej szkoły

Na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach odbyły się ćwiczenia dotyczące poważnie wyglądającego zagrożenia: tego dnia przestępcy dokonali napadu na bank znajdujący się w budynku Internatu ZSP CKU w Przygodzicach. Dalszy przebieg zdarzeń przebiegał jak wg scenariusza napisanego do filmu akcji.   

zdjecie

- Konsekwencją nieudanego napadu na bank była interwencja funkcjonariuszy policji. Drogi wyjazdowe z terenu przylegającego do banku zostały zablokowane przez radiowozy. Sprawcy po wyjściu z budynku banku zorientowali się, że policjanci będą próbowali dokonać ich zatrzymania. Rozległy się strzały. Doszło do ostrzelania radiowozów przez „napastników”. Napastnicy udali się w kierunku budynku szkolnego. Przestępcy orientując się, że wyjazd z terenu szkolnego jest niemożliwy weszli do budynku szkolnego. Przed wejściem do budynku użyli broni palnej wobec uczniów znajdujących się na placu apelowym-  ranili 3 uczniów. Jeden z przestępców wtargnął do sali lekcyjnej gdzie odbywała się lekcja historii. W wyniku wymiany ognia pomiędzy policjantami a jednym z napastników, przestępca zginął. Eliminacja zagrożenia dała możliwość zorganizowana ewakuacji uczniów i pracowników. Rozpoczęły się negocjacje ze sprawcą, mające na celu uwolnienie grupy ok. 30 zakładników. W ich wyniku sprawca zgodził się na zwolnienie części z nich. Po dalszych rozmowach wyszedł ze szkoły czyniąc z pozostałych zakładników tarczę. Efektem negocjacji było również podstawienie pod budynek szkolny samochodu, którym przestępca zamierzał się oddalić. Samochód został jednak zablokowany przez radiowóz Policji, a sprawca obezwładniony przez policjantów- opisują przebieg akcji jej organizatorzy.

Działania służb związane z zajęciem szkoły przez przestępców były zabezpieczane od strony medycznej przez strażaków ochotników z Ostrowa Wielkopolskiego. Swój udział w prawidłowym przebiegu ćwiczeń miała również Państwowa Straż Pożarna z Ostrowa Wielkopolskiego.

Ćwiczenia zakończyły się przyjemnym akcentem – wspólną grochówką w szkolnej stołówce.

 

Współorganizatorem ćwiczeń byli: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służby Medyczne, Wydział Zarządzania Kryzysowego Powiatu Ostrowskiego, Wydział Zarządzania Kryzysowego Gminy Przygodzice, Bank Spółdzielczy Raszków, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie Wielkopolskim. Ćwiczenia odbyły się 25.09.2018 r.

Odwiedzin: 69