strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Kuferek zawodowy
28 września 2018 roku

Kuferek zawodowy

„Kuferek Zawodowy” jako narzędzie wspomagające nauczycieli, wychowawców, pedagogów i doradców zawodowych to inicjatywa uczennic z ZSU w Ostrowie Wielkopolskim.

W dniu 28 września 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się konferencja „Kuferek Zawodowy” jako narzędzie wspomagające nauczycieli, wychowawców, pedagogów i doradców zawodowych” zorganizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat nad konferencją objęli: Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Paweł Rajski – Starosta Ostrowski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty.

zdjecie

Spotkanie skierowane było w szczególności do doradców zawodowych, pedagogów, wychowawców i nauczycieli jako odpowiedź na zmieniające się regulacje prawne w zakresie doradztwa zawodowego, które weszły w życie od września br.

- Do niedawna w ogóle nie było doradztwa w szkołach. Teraz wprawdzie jest, ale 10 godzin lekcyjnych w roku szkolnym w siódmej i ósmej klasie, to kropla w morzu potrzeb. Do tego dochodzi kwestia przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że działalność Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego nie rozwiąże tego problemu, ale jak tylko możemy, staramy się pomagać nauczycielom, którzy prowadzą z młodzieżą zajęcia z doradztwa zawodowego. Opracowujemy materiały, organizujemy spotkania, seminaria i konferencje takie jak ta dziś – mówiła Marzena Wodzińska.

Podczas konferencji tytułowy „Kuferek Zawodowy” zaprezentowały uczennice Zespołu Szkół Usługowych: Anita Rudnicka – marzycielka, miłośniczka języków obcych, zdolna rysowniczka i graficzka oraz Weronika Kasprzak – miłośniczka muzyki i fotografii, która zajmowała się stroną organizacyjną projektu.

Dwie młode dziewczyny pod czujnym okiem nauczyciela Zespołu Szkół Usługowych Joanny Sajnaj, inspiratorki i opiekunki projektu, z pasją i ogromnym zaangażowaniem stworzyły narzędzie od podstaw – od opracowania graficznego po projekt gier, służące najmłodszym pokoleniom w preorientacji zawodowej. Cały kuferek inspirowany jest popularnymi grami. Pojawia się Chińczyk zawodowy, 3 chwile na wybór, memo zawodowe czy wygibaniec zawodowy. Narzędzie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Kuratorium Oświaty i zaprezentowane również w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- W powiecie ostrowskim robimy wiele, żeby coraz więcej uczniów wybierało szkolnictwo zawodowe. Cały czas zabiegamy o dobre projekty, które są współfinansowane ze środków europejskich, co daje nam szerokie możliwości rozwoju nowoczesnego i atrakcyjnego dla uczniów szkolnictwa branżowego. Konkursy takie jak m.in. TechnoGranty mają również na celu pokazanie młodzieży, że warto iść swoją drogą i pielęgnować swoje talenty. Prezentowany dziś „Kuferek Zawodowy” jest również efektem pracy uczennic ZSU w ramach konkursu. Cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy ten projekt zaprezentować jeszcze szerszej publiczności – mówił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

zdjecie

Dużo ciepłych słów pod adresem organizatorów i uczniów Zespołu Szkół Usługowych padło ze strony Dyrektora Delegatury Kaliskiej Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Kaliszu Violety Słupianek.

,- Jestem zauroczona Kuferkiem Zawodowym, gratuluje szkole tak wspaniałych i kreatywnych uczniów. Z radością obserwuję działania innowacyjne podejmowane w tej szkole. - mówiła Violeta Słupianek reprezentująca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

 

Dodatkowo po części prezentacyjnej każdy z uczestników wziął udział w jednym z trzech proponowanych warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego: doradztwo zawodowe dla osób z niepełnosprawnościami, jak tworzyć program zawodoznawczy oraz wykorzystanie design thinking w doradztwie zawodowym. Warsztaty były prowadzone przez pracowników CWRKDiZ w Kaliszu: Adrianę Poznańską oraz Jolantę Molendę przy współpracy ze specjalistami: Ewą Tomczak (moderatorem design thinking w DTwszkole.pl), Danutą Brzezińską (doradcą zawodowym, coachem, autorem wielu publikacji z zakresu jobcoachingu) oraz Moniką Jarecką-Mielczarek (specjalistą ds. doradztwa zawodowego dla osób z niepełnosprawnościami).

Celem spotkania było także przedstawienie możliwości współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz stworzenie okazji do szerzenia dobrych praktyk i integracji środowiska. Integrację tę wspiera m.in. Sieć współpracy i samokształcenia doradców zawodowych południowej Wielkopolski, do której CWRKDiZ zaprasza. Udział w sieci jest otwarty i bezpłatny.

Odwiedzin: 98