strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Staże w Niemczech w zawodzie technik energetyki odnawialnej
3 października 2018 roku

Staże w Niemczech w zawodzie technik energetyki odnawialnej

W zakresie projektu Powiatu Ostrowskiego i Zespołu Szkół Technicznych, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój oraz Programu Erasmus+, dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyło staż zagraniczny w Berufsbildungs und Technologiezentrum Rohr-Kloster w południowej Turyngii w Niemczech.

zdjecie

Staż  odbył się w dniach od 17.09 do 28.09. 2018 r. i kierowany był do uczniów kształcących się w zawodzie technik energetyki odnawialnej.

Wyróżnieni uczniowie klas III EO i IV EO zdobyli dodatkowe kompetencje zawodowe podczas zajęć teoretycznych i praktycznych. Dwutygodniowy staż obejmował następujące treści: montaż, przegląd techniczny oraz uruchamianie palników gazowych i olejowych; ćwiczenia w uruchamianiu i pomiarach klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych; konstrukcje budowlane i modernizacja pod kątem efektywności energetycznej; bilans energetyczny budynków i instalacji grzewczych; ocena stanu budowy i analiza nieprawidłowości; domy pasywne, domy energooszczędne i solarne; sterowanie i regulacja systemów energetycznych; budowa i sposób działania energii ogniw paliwowych.

zdjecie

Podczas pobytu w centrum szkoleniowym młodzież miała okazję uczestniczyć w wycieczce przedmiotowej do pobliskiej elektrociepłowni Stadtwerke Meiningen.  Wyprawa dotyczyła użytkowania i zastosowania odnawialnych źródeł energii. Przyszli monterzy i konserwatorzy urządzeń fotowoltaicznych poznali funkcjonowanie i eksploatację baterii słonecznych i elektrociepłowni blokowej oraz zwiedzili biogazownię.

- Czas wolny podczas stażu był bardzo dobrze zorganizowany. Zawitaliśmy do stolicy Turyngii – Erfurtu. Urokliwe i malownicze kamienice, Most Kramarzy, Cytadela i Katedra na długo pozostaną w pamięci.

- Starówka bawarskiego miasta Würzburg i promenada nad Menem zachwyciły nas wspaniałą barokową architekturą. Otaczające miasto winnice tworzą południowoeuropejską atmosferę. Młodzież zwiedziła także muzeum pojazdów w pięknie położonym w dolinie, mieście Suhl, co było nie lada gratką dla fanów SIMSONA. Dużą atrakcją było sięgnięcie do korzeni Turyngii i uczestnictwo w zawodach strzeleckich z karabinu pneumatycznego i łuku. Po zaciętej rywalizacji sędzia zawodów wyłonił zwycięzców, a następnie wszyscy mieli okazję skosztować regionalny przysmak – Bratwurst- powiedziały uczestniczki stażu zawodowego w Niemczech Agata Czeczuro i  Milena Gąbka.  

Po intensywnym stażu trud uczniów został doceniony i wszyscy zostali wyróżnieni certyfikatami, potwierdzającymi nowe kompetencje zawodowe. Opiekunami byli nauczyciele ze szkoły : Anna Mrowińska Dominika Sadowska.

zdjecie

Odwiedzin: 111