strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Wolność – kocham i rozumiem…
24 października 2018 roku

Wolność – kocham i rozumiem…

Słowami z rockowej piosenki zespołu „Chłopcy z Placu Broni” uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina podsumowali obchody Dnia Patrona. Podczas uroczystości tradycyjnie odbyło się ślubowanie uczniów klas I oraz wręczenie „Fryderyków” osobom zasłużonym.

Dzień Patrona IV LO miał miejsce 17 października 2018 r. To wyjątkowe spotkanie uświetnili swoją obecnością m.in. Senator RP Łukasz Mikołajczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk, Sekretarz Powiatu Mirosław Rychlik, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Rafał Luciński, Ksiądz Prałat Witold Szala, Iwona Szymoniak reprezentująca Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, które od roku ma swoją siedzibę właśnie w IV LO. Ciepłe słowa do wszystkich zebranych wystosował w liście Poseł na Sejm Tomasz Ławniczak.

W trakcie oficjalnej części, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste Ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do społeczności IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Po tym wzruszającym dla uczniów i rodziców momencie, był czas na wręczenie podziękowań i nagród dla osób, które w szczególny sposób rozsławiły dobre imię szkoły, okazały bezinteresowną pomoc lub ściśle współpracowały z uczniami oraz nauczycielami w minionym roku. W tym roku Przewodniczący Kapituły Tytularnej, Jan Welsandt uhonorował „Fryderykami”: Panią Anetę Kasprzak, Panią Dorotę Jopek-Gajny, Panią Henrykę Stenderę-Nysiak i Panią Martę Kaczmarek.

zdjecie

zdjecie

Tegoroczna uroczystość wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny zatytułowany: „Zapytaj mnie o Polskę”.

- „Patron szkoły, Fryderyk Chopin, wielki Polak i kompozytor, od lat jest natchnieniem dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Nic więc dziwnego, że uczniowie tej szkoły słyną z artystycznych zdolności i wrażliwości. Nauczyciele, młodzi aktorzy i soliści zainspirowali się tym razem nie tylko Patronem, ale również tematem wolności związanej z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości” - mówi Małgorzata Jędroch, dyrektor szkoły.

Na początku spektaklu absolwent szkoły, Wojciech Kupijaj (obecnie student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego), wykonał przekorny utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj mnie o Polskę”. Tekst piosenki skłonił prowadzących część artystyczną: Profesora i Ucznia do rozmowy na temat ważnych momentów w historii Polski, zarówno tych tragicznych, jak i niosących nadzieję i radość. Widzowie mieli okazję zobaczyć na scenie Rejtana przeciwstawiającego się zaborcom, którzy w sposób symboliczny rozdarli mapę Polski. Niezwykła była też scena z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, ukazująca rozmowę niewidomej matki, Pani Rollison, błagającej Senatora Nowosilcowa o litość dla jej uwięzionego syna. Do fragmentów ukazujących dramat Polaków należały również sceny z „Wesela” Wyspiańskiego, najpierw rozmowa Czepca z Dziennikarzem, a następnie taniec Chocholi, który ukazał bezradność i bierność Polaków w tym momencie historycznym. Autorzy scenariusza i przedstawienia przywołali również pozytywne i optymistyczne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Do nich należała: scena z „Wesela”, ukazująca rozmowę Panny Młodej z Poetą, niosąca przesłanie, że dopóki bije serce Polaków, dopóki trwają naród i ojczyzna. Pełen nadziei był również fragment przedstawienia, w którym przy akompaniamencie „Etiudy rewolucyjnej” Kobieta-Wolność symbolicznie rozrywała okowy zniewolenia. W przedstawieniu nie mogło zabraknąć również wybitnych Polaków, ambasadorów polskości na świecie, takich jak: F. Chopin, A. Mickiewicz, J. Słowacki, H. Sienkiewicz, M. Curie-Skłodowska i wielu innych. Proces odzyskania niepodległości został wyeksponowany w rozmowie prowadzących oraz prezentacji, związanej z ważnymi postaciami i wydarzeniami. W sposób szczególny podkreślono rolę powstańców wielkopolskich, Ostrowa Wielkopolskiego i Republiki Ostrowskiej. W konwencję wpisał się Chór IV Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją Pani Renaty Pacyny, który zaśpiewał między innymi utwór „My pierwsza brygada – pieśń legionów”.

zdjecie

Spektakl, oprócz nawiązań do Patrona szkoły i rocznicy odzyskania niepodległości, ukazywał wartość wolności w dzisiejszym świecie, zwłaszcza z punktu widzenia młodego człowieka. Utwór „Wolność” Marka Grechuty, wykonany przez solistkę IV Liceum, wyeksponował treści ważne dla każdego człowieka. Na koniec soliści w towarzystwie wszystkich, blisko pięćdziesięciu, uczestników spektaklu słowno-muzycznego zgromadzonych na scenie, zaśpiewali piosenkę „Wolność” legendarnej grupy rockowej „Chłopców z Placu Broni”.

Ostatnie słowa Ucznia-Aktora skierowane do publiczności miały skłonić do przemyśleń, czym jest wolność dzisiaj w życiu narodu i każdego człowieka. Prowadzący uroczystość życzyli wszystkim Gościom, zgodnie z przesłaniem części artystycznej, aby kierowali się w życiu tym, co ważne i o co warto walczyć, nie zawsze z bronią w ręku…

Odwiedzin: 133