strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Polonezy Polskie
24 października 2018 roku

Polonezy Polskie

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Powiat Ostrowski zorganizował  koncert  „Polonezy Polskie”. Zagrała Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza z udziałem młodej skrzypaczki pochodzącej z Odolanowa -Gabrysi Balcerek oraz Macieja Pabicha- z pochodzenia ostrowianina, znakomitego artysty, profesora Klasy Fortepianu. Na koncert zaprosił Paweł Rajski Starosta Ostrowski oraz Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.  

zdjecie

Na scenie zabrzmiały takie utwory jak: Polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara, Polonez op. 13 Alfonsa Szczerbińskiego, Wielki polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina, Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, Polonez „Jeszcze Polska nie zginęła” Adama Wrońskiego i wiele innych. Wykonała je Orkiestra Sinfonia Viva działająca pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Maestro ma szeroki dorobek artystyczny w muzyce klasycznej, jazzowej i filmowej. Absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie grają wiele koncertów w kraju i za granicą.

Gościnnie muzykom towarzyszył Maciej Pabich. Urodzony w Ostrowie Wielkopolskim, jednak od lat związany z uczelnią w Poznaniu. Obecnie jest profesorem Klasy Fortepianu jako doktor habilitowany sztuki muzycznej.

zdjecie

Jest również wykładowcą mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. W Ostrowie miał okazję zagrać fragment stylizowanego Poloneza a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” M.K. Ogińskiego na najprawdopodobniej najstarszym fortepianie w Polsce, instrumencie z  1784 roku. Tego typu instrument zamiast stać dostojnie w muzeum przeniósł ostrowską publiczność w czasie. Dźwięk starego i współczesnego fortepianu, oraz wirtuozeria i ekspresja wykonania dostarczyły widzom niezapomnianych wrażeń.

zdjecie

Niekwestionowaną gwiazdą koncertu była piętnastoletnia skrzypaczka Gabrysia Balcerek. Swoimi umiejętnościami, wirtuozerią, wrażliwością i eterycznością na scenie skradła serca widzów. Pochodząca z Odolanowa absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy- Trzcińskiego w Ostrowie, obecnie uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.  Jest laureatką ponad czterdziestu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w 2016 roku została najmłodszą   stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” za swoje osiągnięcia. Obdarzona jest wyjątkowym talentem i artystyczną osobowością.

zdjecie

Gabrysia w towarzystwie muzyków Orkiestry Sinfonia Viva wydała właśnie swoją pierwszą płytę. Wydawnictwo zrealizowane było m.in ze środków Powiatu Ostrowskiego. Pomysłodawcą i producentem płyty jest Wojciech Czemplik. To on zaaranżował spotkanie tych wszystkich muzyków i sprawił, że pomysł wyprodukowania materiału udało się zrealizować. To dzięki jego staraniom Gabrysia promuje już swój materiał. Jest również dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia „Polonezy Polskie”.

- Ta młoda i skromna dziewczyna dzięki swej ciężkiej pracy, zamiłowaniu do muzyki i wielkiemu talentowi już zdobywa serca wielu osób. Między innymi Tomasza Radziwonowicza, skrzypka, kompozytora i dyrygenta, który namówił do współpracy Gabrysię i tak udało nam się wyprodukować płytę- powiedział Wojciech Czemplik.

Płyta wyjątkowa, nagrywana w kościele- bazylice na Świętej Górze w Gostyniu, miejscu wyjątkowym jako centrum duchowości i kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza związanej z niezwykłym dziedzictwem muzycznym. Jej wydawcą jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Swoją premierę miała właśnie podczas powiatowego koncertu.

- Współpraca z Gabrysią była fascynująca. Pomysł narodził się po wysłuchaniu gry 13-letniej wówczas Gabrysi, z którą wystąpiliśmy na festiwalu Musica Sacromontana w Gostyniu. Myślę, że ten krążek będzie również najlepszym prezentem dla wszystkich melomanów w roku dwudziestolecia naszej orkiestry.- powiedział Tomasz Radziwonowicz.

Ta młoda dama jest laureatką kilkudziesięciu konkursów także w Europie. Życzymy jej kolejnych sukcesów, bo talent ma nieprzeciętny.

Koncert prowadziła Krystyna Pietranek – Kulis, dziennikarka radiowa i prasowa, krytyk muzyczny. Zajmuje się działalnością prezenterską na festiwalach muzyki poważnej i konfrontacjach sztuki estradowej oraz koncertach filharmonicznych.

zdjecie

W programie koncertu znalazł się jeszcze jeden element. Na progu Inauguracji Roku Kulturalnego Powiatu Ostrowskiego, na tydzień przed oficjalną uroczystością, w wyjątkowych okolicznościach uroczystego koncertu „Polonezy Polskie” Wojciech Czemplik z rąk Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego odebrał nagrodę „Laur Kultury 2018” - za całokształt działalności, za aktywność artystyczną w wielu obszarach, za niekwestionowane zasługi, kiedyś tylko dla ostrowskiej, obecnie dla polskiej kultury.

zdjecie

Znany jako wspaniały skrzypek, ale z równym powodzeniem gra na altówce, mandolinie, cymbałach, lirze korbowej, pile muzycznej czy skrzypotrąbie. Ma na swoim koncie także udane partie wokalne. Jest identyfikowany przede wszystkim z piosenką poetycką. Grał między innymi z zespołami: Bez Jacka, PASS, Wyspa, Do góry Dnem, U studni, a ostatnio występuje ze Stanisławą Celińską. Dla większości jednak pozostaje członkiem ikony muzycznego stylu zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Animator wielu imprez artystycznych. Jest między innymi pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA w bazylice na Świętej Górze w Gostyniu. W swojej pracy skupia się także na promowaniu młodych talentów takich jak Gabrysia Balcerek.

 

Foto: Zuzanna Jerzyk, Łukasz Bartczak

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 190