strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Uczniowie IV LO na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
16 stycznia 2019 roku

Uczniowie IV LO na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Po raz trzeci uczniowie ostrowskiej czwórki uczestniczyli w warsztatach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Było to możliwe dzięki współpracy pomiędzy szkołą a uniwersytetem.

Tym razem młodzież brała udział w dwóch warsztatach. Jeden z nich skupiony był na tłumaczeniu symultanicznym. Dzięki dr Krenz- Brzozowskiej poznali różnicę pomiędzy tłumaczeniem konsekutywnym, a symultanicznym. Uczniowie dowiedzieli się co właściwie musi opanować tłumacz kabinowy. Teoria przerodziła się w praktykę- przyszli studenci, będąc w nowoczesnych kabinach, tłumaczyli symultanicznie- zadanie okazało się dość wymagające, lecz młodzież ostrowska poradziła sobie z nim znakomicie.

zdjecie

Kolejny warsztat dotyczył wybranych zagadnień ze stylistyki języka polskiego. Uczniowie IV Liceum dowiedzieli się dlaczego dobra znajomość języka polskiego jest ważna w pracy tłumacza.  Dr Paweł Rybszleger przeprowadził ćwiczenia z zakresu znajomości języka polskiego, stylistyki w języku mówionym i języku pisanym, a także rejestrów językowych.

Już niedługo uczniowie będą uczestniczyć w kolejnych wykładach i warsztatach na UAM w Poznaniu. Współpraca pomiędzy UAM a IV LO daje uczniom wiele satysfakcji i zachęca do podjęcia studiów na wydziale Neofilologii.

Odwiedzin: 108