strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Koncert Muzyki Żydowskiej w Wierzbnie
22 stycznia 2019 roku

Koncert Muzyki Żydowskiej w Wierzbnie

Niezwykle spotkanie z żywą kulturą żydowską miało miejsce w Kościele Parafialnym w Wierzbnie. Koncert z udziałem zespołu „Shalom” zorganizowano z okazji Dnia Judaizmu obchodzonego rokrocznie w polskim Kościele Katolickim.

Koncert muzyki żydowskiej odbył się w niedzielę, 20 stycznia 2019r. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosili organizatorzy: Ksiądz Kanonik Krystian Szenowski Proboszcz Parafii p.w. NMP Korony Polskiej w Wierzbnie oraz Paweł Rajski Starosta Ostrowski.  To już czwarty tego typu koncert noworoczny organizowany w świątyni w Wierzbnie. Do tej pory wystąpił Ostrowski Teatr Piosenki z piosenkami do wierszy ks. Jana Twardowskiego, zespół góralski „Turnioki” z kolędami i pastorałkami oraz Katarzyna Zawada z repertuarem Anny German. Tym razem nawiązano do Dnia Judaizmu przypadającego w polskim Kościele katolickim na 17 stycznia.

zdjecie

zdjecie

Przed zgromadzonymi wystąpił Zespół SHALOM, który powstał w 2000 r. w Poznaniu. Jego członkami są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i zaangażowaniem podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter. Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności. Tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim, co sprawia, że udział w ich koncertach daje słuchaczowi okazję do wyjątkowego spotkania z żywą kulturą. Formacja przypomina bardziej trupę teatralno - muzyczną niż zespół klezmerski, fundując swoim odbiorcom niezapomniane show. Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi codziennego życia i kultury żydowskiej.

Odwiedzin: 108