strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Historyczny seans filmowy
4 lutego 2019 roku

Historyczny seans filmowy

Seans filmowy dotyczący „INKI” sanitariuszki antykomunistycznej partyzantki to kolejna inicjatywa Klubu Historycznego im. gen. St. Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim.

Projekcja filmu „Danuta Siedzikówna ps. INKA” odbyła się w poniedziałek, 28 stycznia 2019 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Przypomnijmy, że inicjatorem powstania klubu jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

zdjecie

Spotkanie filmowe poprowadził Jerzy Sówka Przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele ostrowskich szkół średnich obejrzeli dokument relacjonował życie rodzinne „INKI”, jej działalność w szeregach Armii Krajowej po męczeńską śmierć zadaną przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Jednocześnie autorzy filmu odtworzyli proces poszukiwania świadków i dokumentów zbrodni, po odnalezienie miejsca pochówku, ekshumację i ceremoniał pogrzebowy z udziałem naczelnych władz politycznych III RP.

zdjecie

„Seans był kolejną lekcją historii najnowszej, nie tylko przypominał przyczyny i przebieg zbrodni politycznej, ale służył obiektywnemu wyjaśnieniu prawdy historycznej” – wyjaśnia dr Józef Pietrzak.

Odwiedzin: 100