strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Harcerze Niepodległej
19 lutego 2019 roku

Harcerze Niepodległej

72. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Bohaterów Westerplatte z Gorzyc Wielkich zdobyła tytuł „Drużyny Niepodległości’’. O tym, co musieli pokonać po drodze po tytuł opowiedzieli podczas spotkania ze Starosta Ostrowskim.

zdjecie* dsc_0140.jpg

Spotkanie z harcerzami odbyło się 15 lutego 2019 r. w Sali im. Wojciecha Lipskiego w Starostwie Powiatowym. Oprócz harcerzy z Gorzyc wziął w nim udział harcmistrz Jerzy Hnatyk Komendant ostrowskiego Hufca ZHP.

- „Jesteście drużyną, która odniosła sukces. Staram się stosować w samorządowej działalności zasady takie jakie są u Was w harcerstwie. Nigdy nie mówię, że ja sam coś zrobiłem, ale że zrobiła to nasza powiatowa drużyna. Bo w drużynie można odnieść sukces. I tytuł, który zdobyliście jest tego dowodem. Podziwiam Was, że chce się Wam chcieć’’ – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Harcerze z Gorzyc znaleźli się w gronie 100. drużyn wyróżnionych przez naczelnik ZHP. To spore osiągnięcie, bo z całej Polski rywalizowało ponad 1000 drużyn.

,,-Celem projektu Drużyna Niepodległości było „budzenie historii’’ poprzez szeroko pojętą edukację  o rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

-,,Projekt zachęcał do udziału w różnych formach:  biwakach, rajdach,  rekonstrukcjach. Podczas tych przedsięwzięć poznawaliśmy powstańców, którzy tutaj walczyli. Odwiedzaliśmy miejsca, w których toczyły się bitwy. Szukaliśmy i zbieraliśmy informacje o powstaniu. Wszystko było spisywane, dokumentowane zdjęciami i w formie raportów przesyłane do Komendy Głównej’’ – mówił Dawid Bolach drużynowy, na co dzień uczeń jednej ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat, który dla realizacji harcerskiej pasji dojeżdża co tydzień z Granowca do Gorzyc.

zdjecie

Jak sami przyznali dużym przeżyciem dla harcerzy był udział w obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. .-,,Miałem tę przyjemność stać z chorągwią hufca i to był moment kiedy uświadomiłem sobie podniosłość rocznicy i swoje wyróżnienie’’ – powiedział D. Bolach.

Za otrzymanie miana Drużyny Niepodległości harcerze otrzymali od Starosty Ostrowskiego drobne upominki. Tuż po spotkaniu pojechali na Zlot Chorągwi Wielkopolskiej ZHP podsumowującej obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 71