Wielkopolscy rolnicy mieszkają w powiecie
Dwa gospodarstwa z terenu Powiatu Ostrowskiego znalazły się w gronie laureatów konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Rozstrzygnięcie konkursu, którego organizatorem jest samorząd Województwa Wielkopolskiego odbyło się 17 marca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu.
To była już osiemnasta edycja tego konkursu. Miarą popularności tej imprezy jest m.in. fakt, że w Sali Ziemi zgromadziło się ok. dwa tysiące uczestników. Jak mówił Wicemarszałek Województwa Krzysztof Grabowski ,,- Cóż jednak by znaczyła gala gdyby nie wielkopolskie rolnictwo i rolnicy. Rozwijają gospodarstwa, mają pomysł na ich funkcjonowanie, dbają by rolnictwo było na bardzo wysokim poziomie. Zmieniają się uwarunkowania, technologia, ale nie zmienia się pracowitość i dążenie do osiągania wyników w produkcji’’ – powiedział Wicemarszałek.
Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się duża różnorodnością gałęzi produkcji. Dominującą w regionie jest produkcja żywca wieprzowe. To z Wielkopolski pochodzi ponad 34 proc. krajowej produkcji tego mięsa (ok. 4 mln sztuk). Ta różnorodność przewijała się także w nominowanych gospodarstwach. Do konkursu zgłoszono 35 gospodarstw i chociaż najwięcej stanowili hodowcy była, trzody chlewnej, to wśród laureatów znaleźli się hodowcy koni, ryb, róż pszczół a także danieli.
W ciągu trwania konkursu do konkursu zgłoszono 1100 rolników, a 166 otrzymało statuetkę „Siewcy’’ i tytuł „Wielkopolskiego rolnika roku’’. W tegorocznej edycji przyznano 19 nominacji i zaledwie 9 statuetek.
Co roku silną reprezentację producentów rolnych ma Powiat Ostrowski. W tym roku laureatami zostały dwa gospodarstwa:
Arleta i Zbigniew Nowaccy z Ociąża w Gminie Nowe Skalmierzyce. Prowadzą gospodarstwo o powierzchni 46 ha i specjalizują się w produkcji róż 4,5 . Rocznie dostarczają na rynek 4,5 miliona sztuk tych kwiatów. Ponadto uprawiają także tulipany ok. 1,6 mln sztuk. W ich szklarniach rośnie dwadzieścia odmian tych kwiatów na specjalnych matach mineralnych. Produkcja róż w dwóch szklarniach o powierzchni 10 tys. m kw. i 11 tys. m kw. Druga z nich jest jedną z najnowocześniejszych w Europie, a w obiekcie zastosowano rozwiązania elektroniczne, m.in. monitoring, który wpływa na poprawę jakości kwiatów i ochronę środowiska.
Regina i Lech Studniewscy – prowadza gospodarstwo o powierzchni 230 ha w Gutowie Gmina Ostrów. Specjalizują się w produkcji roślinnej i hodowli koni. Siedlisko obejmuje 7 hektarowy kompleks pałacowo-parkowy Zamek Gutów. Posiadają własne magazyny na zboże, stajnie, powozownie, kuźnię. Do gospodarstwa należą również stawy o pow. 1,5 ha a woda w nich zgromadzona wykorzystywana jest do nawadniania upraw warzyw. W 2018 r. zdobyli także tytuł najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich.
Nagrodą dla zwycięzców jest statuetka siewcy oraz czek o wartości 10 tys. złotych.
W uroczystej gali w Poznaniu władze Powiatu Ostrowskiego reprezentowali; Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski. Obecny był także Jerzy Łukasz Walczak Burmistrzy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.