strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Błękitna Armia 100 lat temu w Ostrowie
26 kwietnia 2019 roku

Błękitna Armia 100 lat temu w Ostrowie

100 lat temu miał miejsce pamiętny przejazd przez Ostrów  „Błękitnej Armii” Generała Józefa Hallera. Rocznicowe uroczystości odbyły się 25 kwietnia 2019 roku pod pamiątkową tablicą na ostrowskim dworcu kolejowym. Kwiaty złożono także na grobach hallerczyków: Walentego Górskiego i Franciszka Stawickiego.

zdjecie

Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią lub Armią Hallera była polską ochotniczą formacją wojskową powstałą w czasie I wojny światowej w roku 1917. W 1919 r. nastąpiła upragniona chwila wymarszu Armii Polskiej z ziemi włoskiej, francuskiej i amerykańskiej do Polski. W okresie od kwietnia do czerwca 1919 r. Armię Hallera (liczącą ówcześnie pięć dywizji strzelców, dywizję instrukcyjną, siedem eskadr lotniczych, pułk czołgów i jednostki pomocnicze) wraz z całym nowoczesnym wyposażeniem przetransportowano koleją do Polski.

zdjecie

Powracająca do kraju Armia w 1919 roku witana była na ostrowskim dworcu kolejowym święconką, ponieważ wydarzenie przypadło akurat w Niedzielę Wielkanocną-wspominał podczas uroczystości rocznicowej prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego Marian F. Nowak. Podczas uroczystości wnuczka jednego z hallerczyków Donata Dominik-  Stawicka odczytała wspomnienia generała Józefa Hallera z pobytu w naszym mieście.

zdjecie

Wiązanki kwiatów pod tablicą złożyły delegacje samorządów, Powiat Ostrowski reprezentował Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk, oraz organizacji społecznych. Symbolicznego zapalenia zniczy pamięci dokonano na dwóch grobach spoczywających tam hallerczyków: kapitana Walentego Górskiego i kaprala Franciszka Stawickiego-  na Starym Cmentarzu. W auli I LO z kolei odbyła się sesja historyczna przygotowana przez OTG i koło PTH w Ostrowie Wielkopolskim. Gościem obchodów był Bogdan Adamus z Kamiennej Góry, odkrywca grobu spoczywającego w tym mieście adiutanta Hallera, kapitana Józefa Sierocińskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia powitania w Ostrowie „Błękitnej Armii” 1919- 2019 objęła Maria Barbara Haller de Hallenburg –Illg- stryjeczna wnuczka i córka chrzestna generała Józefa Hallera. O oprawę spotkania zadbały Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych i hufiec ZHP W Ostrowie.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 42