strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Staże uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w angielskim Exeter
23 maja 2019 roku

Staże uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w angielskim Exeter

W poniedziałek 20 lutego 2019 r. grupa 10 uczniów szkolących się w zawodzie technik informatyk z Zespołu Szkół Technicznych rozpoczęło swoje staże zawodowe w angielskich firmach branży informatycznej. Praca uczniów zakończy się w piątek 31 maja 2019 roku.

  

Pobyt uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Wielkiej Brytanii jest możliwy dzięki projektowi „Europejskie mobilności edukacyjne uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego”,przygotowanemu przez pracowników starostwa powiatowego z Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, we współpracy z Dyrekcją i nauczycialmi Zespołu Szkół Technicznych.  Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

zdjecie

Pobyt uczniów ZST jest ostatnim stażem zawodowym realizowanym w ramach w/w projektu. Od września 2018 aż 76 uczniów ZST ukończyło z powodzeniem swoją pierwszą pracę w firmach angielskich oraz specjalistycznych niemieckich pracowniach zawodowych. W Wielkiej Brytanii swoje staże zawodowe ukończyło 50 uczniów (w zawodzie technik elektronik, technik informatyk), a w Niemczech 26 (w zawodzie technik energetyki odnawialnej i technik mechatronik).

Ewaluacja liczby uczniów wykazała, że z terenu Powiatu Ostrowskiego jest 48 uczestników /26,32%/ (z czego z 20 terenu Miasta Ostrów Wielkopolski /26,32%). 28 uczestników /36,84%/, jest z terenu powiatów ościennych i województwa Dolnośląskiego.

W dzisiejszych czasach mamy bardzo ambitną młodzież. Chcą nie tylko wiedzy teoretycznej, książkowej, ale przede wszystkim praktyki w swoim zawodzie oraz szlifowania języka obcego,   w naturalnym środowisku. Marzą o poznawaniu nowych technologii w swoim zawodzie, są ciekawi nowych rozwiązań stosowanych na zachodzie, a przy okazji pragną wzbogacić swoją wiedzę  w zakresie zakładania i prowadzenia firm w innym kraju Unii Europejskiej. Są wnikliwymi obserwatorami w obcym dla nich środowisku. Efektem realizacji międzynarodowych staży zawodowych dla uczniów ZST, jest sprawna promocja działań mobilnościowych wewnątrz i na zewnątrz szkoły. Wieści o stażach zagranicznych rozchodzą się szybko wśród uczniów, którzy przekazują je młodszym kolegom i rodzeństwu. Ma to ogromny wpływ na rekrutację uczniów w ZST. Jest to także jeden z głównych punktów promujących ZST, co przyciąga do szkoły wielu uczniów z innych powiatów,a nawet spoza województwa Wielkopolskiego.


zdjecie W sumie, ze zrealizowanym w ramach progrmau Erasmus+, projektem Zespołu Szkół Technicznych pn.: „Staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim“ w okresie od września 2017 do maja 2019, za granicą przebywało 152 uczniów szkoły (100 w Wielkiej Brytanii i 52 w Niemczech).   
zdjecie
Więcej szczegółów na temat efektów pobytu uczniów w Exeter oraz zrealizowanego projektu, będzie dostępnych wkrótce na stonie internetowej Zespołu Szkół Technicznych.

zdjecie

Odwiedzin: 86